25 Ağustos 2014 15:58

Merkel Ukrayna’da uzlaşma peşinde

Ukraynadaki iç savaşta gerici ve faşist hareketleri destekleyerek açıktan taraf olan Almanya, şimdi de Rusya olan ilişkilerinin daha fazla sarsılmaması için uzlaşma çalışmaları sürdürüyor.

Paylaş

Ukraynadaki iç savaşta gerici ve faşist hareketleri destekleyerek açıktan taraf olan Almanya, şimdi de Rusya olan ilişkilerinin daha fazla sarsılmaması için uzlaşma çalışmaları sürdürüyor.

Ukrayna’da iç çatışmanın başlamasından sonra ilk kez 23 Ağustos’ta başkent Kiev’e giderek Devlet Başkanı Petro Proşenko ile görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Doğu Ukrayna’da ateşkes görüşmelerinin sağlanıp Rusya ile diyalog sürecine girilmesi durumunda 500 milyon avroluk yeniden inşa yardımında bulunacaklarının sözünü verdi.

Enerji ve su ihtiyacının karşılanması için Almanya olarak 500 milyon avroluk yardımda bulunmaya hazır olduğunu söyleyen Merkel, ayrıca Doğu Ukrayna’dan gelen sığınmacıların barınması için de 25 milyon avro vereceklerini belirtti. Almanya’nın uzlaşma için kesenin ağzını açmasından memnun olan Proşenko, Ukrayna için bir Marshall Planı’nın hazırlanmasını talep etti ve Doğu’daki çatışmaların bitirilmesi için bir barış planından yana olduklarını dile getirerek, “Savaş bizim tercihimiz değil, dışarıdan bize dayatıldı” dedi. Merkel gezi boyunca, Rusya lideri Vladimir Putin’e mesajlar vererek uzlaşma için karşılıklı adımların atılmasını istedi. Bunun için de taraflara Doğu Ukrayna’da en kısa zamanda ateşkes ilan etmeleri çağrısında bulundu.

GİZLİ BARIŞ PLANI

Almanya’nın son Ukrayna ziyaretinden sonra şimdi Rusya ile ekonomik ve ticari ilişkilerin daha fazla bozulmaması ve bir uzlaşmanın sağlanması için çaba sarf ettiği görünüyor. Hedefi de Ukrayna’nın içine düştüğü bölünmüşlüğün bir uzlaşmayla Rusya ve Ukrayna yönetimi tarafından kabul edilerek ilişkilerin normalleştirilmesi. Bu çerçevede Ağustos ayı başında Başbakan Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında üzerinde uzlaşmaya varıldığı ifade edilen gizli bir plan basına yansımıştı. İngiliz Independent gazetesinde yer alan planda Rusya’nın Ukrayna ve Avrupa’ya vereceği doğal gaza karşılık toprak alması öngörülüyordu. Ayrıca, Rusya’nın referandumla topraklarına kattığı Kırım’ın tartışmasız Rusya’da kalması planda yer alıyor. Planın Merkel ve Putin tarafından hazırlandığı ileri sürülmüştü. Ancak mevcut Kiev yönetimi, Kırım ve bağımsızlığını ilan eden diğer kent cumhuriyetlerinin Rusya’ya verilmesine kesin olarak karşı çıkıyor ve bu konuda uzlaşmaya yanaşmayacağını belirtiyor. Bu nedenle söz konusu planın tutmayacağı ifade edildi. Federal Hükümet’e yakın kaynaklar ise böyle bir planın olmadığını ileri sürdü. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Eğitimci MEB\'e öfkeli

SONRAKİ HABER

İzmir Emek Gençliğinden Menemen Belediye Başkanı’na ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa