25 Ağustos 2014 15:32

'AOÇ bitti sıra vadilerde'

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Ormak Çiftliği (AOÇ) arazisinde mahkeme kararına rağmen inşaatı tamamlanan Başbakanlık binasına ilişkin uluslararası kampanya başlatacak.

\'AOÇ bitti sıra vadilerde\'
Paylaş

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Ormak Çiftliği (AOÇ) arazisinde mahkeme kararına rağmen inşaatı tamamlanan Başbakanlık binasına ilişkin uluslararası kampanya başlatacak. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yurt dışından Türkiye'ye gelecek yabancı devlet temsilcilerine “Bu binayı meşrulaştırmayın” çağrısında bulunacaklarını dile getirdi. Ankara'nın vadilerinin de rant uğruna talan edildiğini söyleyen Candan, “Ankara ciğerlerini, vadilerini ranta dayalı  plan değişiklikleriyle kaybediyor” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nde basın toplantısı düzenleyen Candan, AOÇ’de yapılan Başbakanlık binasının hukuk tanımaz bir şekilde bittiğini söyledi. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı konutu olarak bu binayı kullanacağı yönündeki haberlere dikkat çeken Candan, “Hem başbakan, hem cumhurbaşkanı yasadışı olarak yapılan kaçak bir binada ülkeyi yönetecekler” dedi. Binanın inşaatı sırasında işçi ölümleri yaşandığını hatırlatan Candan, bu konuda medyanın ve sendikaların üstüne düşen görevi yapmadıklarını söyledi.

Mamak’ta Mavi Göl olarak bilinen bölgede plan değişikliği yapıldığını söyleyen Candan, yapılan bu imar plan değişikliğinde  sulak ve ağaçlandırılacak bölgelerin yapılaşmaya açıldığını dile getirdi.  Bu durumun İmrahor Vadisini de tehdit ettiğini söyleyen Candan, şehrin tüm vadilerinde inşaat projelerinin hayata geçirilmek istendiğine vurgu yaptı.
Candan, “Ankara ciğerlerini kaybediyor” uyarısı yaptı. (Ankara/EVRENSEL)


 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Genç fotoğrafçı Cem Ersavcı hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Eğitimci MEB\'e öfkeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...