02 Temmuz 2011 06:58

Meclis’te ‘yemin’ ve ‘başkanlık’ mesaisi

TBMM haftaya ant içmeyen milletvekillerinin yemin etmesi ve TBMM Başkanlık seçimi ile başlayacak. TBMM Genel Kurulu, 4 Temmuz Pazartesi günü saat 14.00’te toplanacak ve bu birleşimde Başkan seçilinceye kadar çalışmalara devam edilecek.TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanı seçimini yapmak üzere 4 Temmuz Pazartesi günü saat

Meclis’te ‘yemin’ ve ‘başkanlık’ mesaisi

Paylaş

TBMM haftaya ant içmeyen milletvekillerinin yemin etmesi ve TBMM Başkanlık seçimi ile başlayacak. TBMM Genel Kurulu, 4 Temmuz Pazartesi günü saat 14.00’te toplanacak ve bu birleşimde Başkan seçilinceye kadar çalışmalara devam edilecek.

TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanı seçimini yapmak üzere 4 Temmuz Pazartesi günü saat 14.00’te toplanacak. Bu birleşimde Başkan seçilinceye kadar çalışmalara devam edilecek. Ancak seçime geçmeden önce Başkanlığın, Genel Kurul’a sunuşları okunacak. Başkanlığın Genel Kurul’a sunuşlarında ise, ant içmeyen milletvekillerinin yemin etmesi ve Cumhurbaşkanlığı tezkereleri yer alıyor.

TBMM gündeminin seçim maddesinde ise Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçimi yer alıyor. Danışma Kurulu’nun 28 Haziran 2011 tarihinde kabul edilen önerisiyle TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanı seçimini yapmak üzere Pazartesi günü saat 14.00’te toplanacak ve bu birleşimde, Başkan seçilinceye kadar çalışmalara devam edilecek.

ÇİÇEK VE TOSKAY YARIŞACAK

TBMM Başkanı seçiminde AKP’nin adayı Cemil Çiçek ile MHP’nin adayı Tunca Toskay yarışacak. Gizli oyla yapılacak seçimde, ilk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak ve dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Başkan seçilmiş olacak. Adayların ilk iki turda 367, üçüncü turda ise 276 oy almaları gerekiyor. Meclis’te 327 sandalyesi bulunan AKP’nin adayı Cemil Çiçek’in ilk iki turda kazanması zor gözüküyor. Çiçek’in üçüncü turda gerekli oyu alarak seçilmesi bekleniyor. (ANKA)

ÖNCEKİ HABER

Susma!

SONRAKİ HABER

Hyundai ve yan sanayisi kısa çalışmaya başvurusu yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa