25 Ağustos 2014 12:09

6 kişinin ölümünde büyük ihmal

Siirt’te 6 kişinin sulara kapılarak hayatını kaybettiği olayla ilgili büyük bir ihmalin olduğu ortaya çıktı. 30 kilometrelik alana sahip Botan Vadisi’nde tehlike anında devreye giren sirenler için yeteri kadar hoparlör sisteminin olmadığı belirtildi

Paylaş

Siirt’te 6 kişinin sulara kapılarak hayatını kaybettiği olayla ilgili büyük bir ihmalin olduğu ortaya çıktı. 30 kilometrelik alana sahip Botan Vadisi’nde tehlike anında devreye giren sirenler için yeteri kadar hoparlör sisteminin olmadığı belirtildi. Baraj ve sudan kaynaklanan tehlikeleri bildirmek için sadece baraj yakın bölgeye siren sesini duyuracak ses sisteminin olduğu, geriye kalan 20 kilometrelik gibi büyük bir alanda hoparlör olmadığı dile getirildi.

30-40 kilometrelik büyük alana sahip Botan Vadisi’nde yıllardır piknik yapan ve bölgeyi mesire alanı olarak kullanan vatandaşların barajdan kaynaklı tehlikeleri duymalarının mümkün olmadığı belirtildi. İddialara göre sadece baraja yakın bölgede siren sesini duyuracak hoparlörlerin olduğu, vadinin geriye kalan büyük bölümünde, çay kenarında, bu sistemin olmadığı bildirildi. Bazı görgü tanıkları, siren sesini duymadıklarını söyledi. Görgü tanıkları, suların aniden yükseldiğini ve piknik yapan ailelerin sulara kapıldığını anlattı.

BARAJI İŞLETEN ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Öte yandan Limak Şirketler Grubu'ndan yapılan açıklamada Botan Çayı'ndaki su yükselmesine ilişkin, "Grubumuza ait Alkumru ve Kirazlık hidroelektrik santrallerinin olağan çalışma prosedürü içerisinde üretime geçilmiş olup herhangi bir taşkın, baraj kapağı arızası ya da kapakların açılması söz konusu değildir." iddiasında bulunuldu.

Açıklamada, Botan Çayı'nda bulunan, grup bünyesindeki Alkumru ve Kirazlık hidroelektrik santrallerinin günlük üretimlerini TEİAŞ talimatlarına istinaden yaptıkları belirtilerek, "Olaydan etkilenen vatandaşlarımızın baraj sahasında girilmesi yasak olan bölgede bulundukları anlaşılmış, prosedürlerimiz gereği siren ve anonslarla da uyarılar yapılmasına rağmen hiç istemediğimiz bu üzücü durum meydana gelmiştir." ifadeleri kullanıldı (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Hakkari\'de lokantada patlama

SONRAKİ HABER

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa