25 Ağustos 2014 11:51

Netenyahu Gazze'de katliama devam dedi

İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, Mısır'ın ateşkes ve yeni barış görüşmelerine oturma çağrısına karşılık olarak saldırıların süreceğini söyledi. İsrail, Gazze'de ilk kez çok katlı binalara saldırıları başlatmış, bir binada 44 aileyi evsiz bırakmıştı.

Paylaş

İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, Mısır'ın ateşkes ve yeni barış görüşmelerine oturma çağrısına karşılık olarak saldırıların süreceğini söyledi. İsrail, Gazze'de ilk kez çok katlı binalara saldırıları başlatmış, bir binada 44 aileyi evsiz bırakmıştı.

Gazze'de İsrail tarafından sürdürülen katliam artarak devam ederken, İsrail, dün defnedilen 4 yaşındaki çocuğun cenazesinin ardından saldırılara hız verdi. Çocuğun Hamas havan topu saldırılarında hayatını kaybetmesinin ardından adeta intikam saldırıları düzenleyen İsrail ordularının daha kapsamlı ve geniş alanları hedef alacağı açıklanmış ve dün de ilk kez 12 katlı bir bina yerle bir edilmişti. Katliamının hız kazanacağı açıklamasının ardından Mısır yeniden ateşkes ve yeni barış görüşmelerine başlanması çağrısına yanıt olarak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dün yaptığı açıklamada "gerek gördükleri sürece" saldırılara devam edecekleri açıklaması yaptı.

478 FİLİSTİNLİ ÇOCUK ÖLDÜ

AFP tarafından verilen habere göre Pazar günü İsrail'in hava saldırılarında 3'ü çocuk 13 Filistinli hayatını kaybederken, savaşın başladığı 8 Haziran'dan bu yana Birleşmiş Milletler'in (BM) açıkladığı rakamlara göre Filistinlilerin ölü sayısı, yüzde 70'i sivil ve en az 478'i çocuk olmak üzere 2 bin 111'e çıktı. İsrail'in kaybı ise 4'ü sivil, 68 kişi olurken, Gazze'de 460 bin kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Son olarak 9 günlük ateşkes Salı günü bitirilmiş ve bu güne kadar geçen 5 gün içerisinde ölen Filistinli sayısı 88'i bulurken, bir de 4 yaşında İsrailli çocuk hayatını kaybetmişti. Çocuğun hayatını kaybetmesinin ardından Netenyahu savaş çığlıklarını bir üst seviyeye taşımış ve ordu da saldırıların daha kapsamlı süreceğini açıklamıştı.

SURİYE VE LÜBNAN'A TEHDİT

Netenyahu, Hamas'ın bedel ödemeye devam edeceğini ve bu bedelin çok ağır olacağı açıklaması ile savaşın bir üst düzeye taşınacağını bir kez daha dile getirirken, Lübnan ve Suriye'yi de uyardı. İsrail'e Lübnan ve Suriye tarafından da füze gönderildiği dün doğrulanmıştı. Netenyahu Lübnan ve Suriye'ye de "İsrail vatandaşlarına saldıran hiçbir ülke ve kimse dokunulmazlığa sahip değildir" mesajını gönderdi.

Pazar günü erken saatlerde Lübnan'dan bir, Suriye'den ise 5 füze İsrail'in kuzey tepelerine düşmüş ancak her hangi bir kayıp yaşanmamıştı.

GAZZE’DE 2 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail bugün de Gazze Şeridi’ni havadan ve tanklarla vurdu ve 2 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistinli yetkililer, hava saldırılarından birinde Hamas adalet bakanlığı yetkililerinden Ömer El Burş’un evinin vurulduğunu açıkladı. Saldırıda Burş’un zarar görmediği belirtildi.

Başka bir saldırıda ise Gazze ile Mısır arasındaki sınır geçiş noktası hasar gördü. Ancak hasarın boyutları ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Bu arada Gazze sağlık yetkilisi Eşref El Kidra, bölgenin kuzeyinde tank atışı sonucu 42 yaşındaki bir kadının ve hava saldırısında da 22 yaşındaki bir kişinin öldüğünü açıkladı.
(DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Fransa Başbakanı istifa etti

SONRAKİ HABER

DAY-MER'in 30. Kültür ve Sanat Festivali, geniş katılımlı resepsiyonla başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa