25 Ağustos 2014 11:02

Suriye'de kaçırılan ABD'li gazeteci 2 yıl sonra serbest

Suriye'de 2 yıl önce El-Nusra örgütü tarafından kaçırılan ABD'li gazeteci Peter TheoCurtis, serbest bırakıldı.

Paylaş

Suriye'de 2 yıl önce El-Nusra örgütü tarafından kaçırılan ABD'li gazeteci Peter TheoCurtis, serbest bırakıldı.

Suriye'de El-Nusra örgütü tarafından kaçırılan ABD'li gazeteci Peter Theo Curtis'in, 2 yıl esaretin ardından, Katar'ın örgüt ile görüşmeleri sonucunda serbest bırakıldığı bildirildi. Golan Tepeleri'nde bulunan Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü yetkililerine teslim edilen Curtis, sağlık kontrolünün ardından, ABD yetkililerince ülkesine götürülmek üzere teslim alındı.

Konuya ilişkin Katar Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, gazetecinin Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani'nin girişimleri sonucu serbest bırakıldığı doğrulanırken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Nusra Cephesi'nin kaçırdığı gazetecinin evine dönüyor olmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi. Kerry ayrıca rehin tutulan ABD vatandaşları için bütün diplomatik, istihbari ve askeri araçların kullanıldığını söyledi. Curtis'in ailesi ise gazetecinin serbest kalmasını sağlayan herkese teşekkür etti.

Suriye'de görev yapan ABD'li gazeteci Peter Theo Curtis, Nusra Cephesi tarafından 2012 yılında kaçırılmıştı. Bilindiği gibi en son IŞİD tarafından sosyal medyada "Amerika'ya mesaj" adıyla paylaşılan videoda, ABD'li gazeteci James Foley başı kesilerek öldürülmüştü. Foley, Kasım 2012 tarihinden beri Suriye'de kayıptı.

Öte yandan Gazetecileri Koruma Komitesi'ne (CPJ) göre, Suriye'de çatışmaların yoğunlaştığı 2011 yılının Mart ayından beri, en az 67 gazeteci öldürüldü. Pek çok gazeteci de kayıp. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul yağışlı olacak

SONRAKİ HABER

"Pençe Harekatı"nda bir asker hayatını kaybetti, 6 asker yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa