25 Ağustos 2014 08:37

Uludağ’da uçurumda mahsur kalan 5 kişi kurtarıldı

Uludağ’da doğa yürüyüşü yaparken girdikleri uçurumda mahsur kalan 5 kişi, yaklaşık 20 saatlik çalışmanın ardından kurtarıldı. Şahıslar, mahsur kaldıkları Kuruçınar bölgesinden kurtarma ekiplerinin yoğun çalışmaları ile oteller bölgesine çıkarıldı.

Paylaş

Uludağ’da doğa yürüyüşü yaparken girdikleri uçurumda mahsur kalan 5 kişi, yaklaşık 20 saatlik çalışmanın ardından kurtarıldı. Şahıslar, mahsur kaldıkları Kuruçınar bölgesinden kurtarma ekiplerinin yoğun çalışmaları ile oteller bölgesine çıkarıldı.

Kurtarılan 5 kişi, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) , Nilüfer Arama Kurtarma (NAK), AKUT ve AFAD ekiplerinin koordineli çalışması ile uçurumdan çıkarıldı. Şahıslara ilk olarak su ve çikolata ikram edildi.

Bölgeye dün saat 05.00 sıralarında ulaşan arama kurtarma ekipleri, Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Odyolog Levent Çetinçelik ile hemşireler Süleyman Çelik, Mehmet Kaçar, Hüseyin Üstündağ ve Muhammet Cahit Doğru’yu kurtardı. Bulundukları yerden şeritlerle set oluşturularak kurtarılan sağlıkçılara çıkarıldıkları ana yol üzerinde hazır bekleyen 112 ambulansında ilk müdahaleleri yapıldı. Sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilen sağlıkçılar daha sonra Uludağ jandarma karakoluna getirildi. Burada ifadeleri alınan 5 kişi daha sonra evlerine döndü.

Kurtarılan sağlıkçılardan biri, “Biz yürüyüş yapalım dedik, engebeli bir araziye gelip orada kaldık. Sağ olsun jandarma arkadaşlar iki gün bizimle birlikteler, onlar da bayağı uğraştı bütün ekiplere teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. Nilüfer arama kurtarma ekibinden Altay Aytın, “Kuruçınar mevkisindeydiler. Sağlık durumları iyi, durumları iyi, sağ salim atlattık, hepimize geçmiş olsun. 20 saati geçti arayışımız” dedi.

AKUT ekibinden Sercan Demirbaş ise, 5 sağlıkçının Bakacak mevkisinden Bursa’ya yürüyerek inmeye çalıştıklarını belirterek, “Biri zaten diyaliz hastası, yollarını kaybedip sarp bölgeye geçiyorlar. Bu bölgede düşme tehlikesi de olunca panik yapıp kalıyorlar bölgede. İlk olarak jandarma ulaşıyor onlara, jandarma ulaştıktan sonra malzeme eksik kaldığı için daha sonra AFAD ekipleri ulaşıyor yanlarına. AFAD ekipleri istasyon kurarak onları yukarıya alıyorlar. Bu uzun saat sürdü. Daha sonra geri dönüşte ise AKUT ekibi olarak biz karşıladık. O noktadan sonra sarp bir bölge olduğu için patikalardan getirdik, şu anda arkadaşların sağlık durumları iyi.” şeklinde konuştu. (CİHAN

ÖNCEKİ HABER

Baraj faciasında 5 kişinin cesedine ulaşıldı

SONRAKİ HABER

Filistin’den ABD çalıştayına karşı boykot çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa