25 Ağustos 2014 06:00

Merhum müdüre Oy vermişler

Milli Eğitim Bakanlığının geçtiğimiz günlerde yaptığı yönetici atamalarında bir skandala imza atıldı. Ufuk Arslan Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ahmet Şimşek, değerlendirme süreci için belirtilen tarihten önce vefat etmesine rağmen adı sonuç listesinde yer aldı.

Paylaş

Berivan BALKAY
Ankara


Milli Eğitim Bakanlığının geçtiğimiz günlerde yaptığı yönetici atamalarında bir skandala imza atıldı. Ufuk Arslan Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ahmet Şimşek, değerlendirme süreci için belirtilen tarihten önce vefat etmesine rağmen adı sonuç listesinde yer aldı. Bu durum ilçe milli eğitim müdürlüklerinin değerlendirmeleri kendi başlarına yaptıklarının kanıtı olarak yorumlandı. Yönetmeliğe göre değerlendirmeye tabi tutulan yöneticiler için öğretmen, öğrenci ve veli temsilcilerinden puan istenmesi gerekiyor. Üyesi olduğu Eğitim Sen, Şimşek’in ailesi ve yakınlarından özür dilenmesini talep etti.

PUANLAMAYI KİM YAPTI?

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan  “Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Değerlendirme Sonucu 75 ve Üzeri Puan Alan Okul Müdürleri Listesi’nde 13 Temmuz 2014 tarihinde hayatını kaybeden Etimesgut Ufuk Arslan Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Şimşek’in adı da yayınlandı. Şimşek değerlendirme sürecinden önce vefat etmesine rağmen puanlama yapılması meslektaşlarını kızdırdı. Üstelik vefat ettiği okulda görevli öğretmenler, öğrenciler ve veliler tarafından bilindiğine göre merhum müdür için kimin puanlama yaptığı konusunda gözler Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğüne çevrildi.

Olaya ilişkin gazetemize konuşan Eğitim Sen Ankara 4 No’lu Şube Başkanı Binali Yinilmez,  “Bu olay neresinden bakarsanız bakın bir skandaldır, ayıptır ve şayet bilerek yapıldıysa ailesine, yakınlarına, sevenlerine karşı da bir terbiyesizliktir” dedi.

‘KEYFİYETİN KANITI’

 “Bu yaşanan üzücü olay bilmeyerek yapıldıysa, 13 Temmuz’da vefat eden Ahmet Şimşek’i Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü nasıl değerlendirmeye almıştır? Okulundaki öğretmenlerin, okul aile birliği başkanlarının, okul öğrenci başkanının, okul müdürleri hakkında bir değerlendirme yapmış olabileceklerine ihtimal veremeyiz” diyen Yinilmez şöyle devam etti: “Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün işini ne kadar ciddiyetle yaptığı ortadadır. Mevcut yönetmelikte İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne 60 puan verme yetkisi vermiştir. Kalan 40 puanı da okul öğretmenlerince seçilen iki öğretmen, okulun en kıdemli ve en kıdemsiz öğretmeni, okul aile birliği başkanı ve okul öğrenci meclisi başkanı veriyordu. Yine yönetmelik gereği okuldan çeşitli nedenlerle puan gelmemesi durumunda bu puanların ilçe milli eğitim müdürlüğünce verileceği belirtilmektedir. Yani ilçe milli eğitim müdürlüğü hayatta olmayan bir yönetici için kendi kendine puanlama yapmıştır. Açıkça yaşanan bu durum işlerin nasıl ciddiyetsizce yapıldığını, puanlamaların nasıl keyfi verildiğini göstermektedir”.

‘EĞİTİM KAOSA GİDİYOR’

Eğitim Sen Ankara 4 No’lu Şube Başkanı Binali Yinilmez merhum müdür olayının atamalardaki şaibeyi gözler önüne serdiğini belirterek, “İlçemizde ve tüm Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı eğitimi bilerek bir kaosa sürüklüyor. Tüm yurt genelinde okul yöneticiliği değerlendirmelerinde bir çok şaibeye imza atıldığı duyumları geliyor ve bu durumun eğitimi olumsuz etkileyeceğini öngörüyoruz” dedi.
Yinilmez, “Şayet bu işlem bilerek yapıldıysa Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ufuk Arslan Anadolu Lisesi Müdürü Merhum Ahmet Şimşek arkadaşımıza saygısızlık yapmıştır. Yapılan bu hatanın kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünü merhum arkadaşımızın ailesinden, yakınlarından, öğrencilerinden, sevenlerinden özür dilemeye, yaşanan bu durumla ilgili açıklama yapmaya çağırıyoruz” diye konuştu.


Ölen okul müdürü 100 tam puanla atanmış

Karabük'te okul müdürlerini belirlemek için yapılan değerlendirmede, 27 Temmuz'da kalp krizinden ölen 75’inci Yıl Anadolu Lisesi Müdürü Murat Adnan Üren’e 100 tam puan verilerek listeye alınması, eğitim camiasında skandal olarak değerlendirildi. Karabük Milli Eğitim Müdürlüğü ise değerlendirmenin sistem tarafından yapıldığını, Üren'in liste sehven yer aldığını açıkladı.

Okul yöneticiliğinde 4 yılını dolduranların değerlendirilmesi geçen 15 Ağustos'ta tamamlandı. Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce değerlendirme sonucunda 48 yönetici yeniden görev yapmaya layık görülerek, isimleri internet sayfasından yayınlandı. Ancak listede 100 tam puan alarak 1’inci olan 75’inci Yıl Anadolu Lisesi Müdürü Murat Adnan Üren’in 27 gün önce 61 yaşında iken öldüğü anlaşılınca ismi internet sayfasından kaldırıldı.

Vefat eden Üren’e 100 tam puan verilerek adının internet sayfasında yer alması sonradan çıkarılması eğitim camiasının tepkisine neden oldu. Türk Eğitim- Sen Karabük Şube Başkanı Ahmet Turgut Kurtoğlu, Üren’in 4 ay önce müdür rotasyonunda merkezden ilçeye, okuldan okula sürgün edildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Gerek şahsi açtığı dava gerekse bizim açtığımız davalar sonucunda kendisi 75’inci Yıl Anadolu Lisesi’ne tekrar geri gelmişti. Arkadaşımız o sürgün süreci içersinde kanser olan eşine mahkemelerle, davalarla uğraşırken zaman zaman eşinin tedavisini aksatmak zorunda kaldı. 4 yıldır üzüntüler yaşattılar arkadaşımıza. Bu yeni müdürler değerlendirmesinden sonra yine görevde kalıp kalmayacağı nereye sürgün edileceği, müdürlük unvanının elinden alınıp alınmayacağı endişesi yaşayan o tertemiz, sevgi dolu yüreği fazla dayanmayan arkadaşımız kalp krizinden vefat etti. O günlerde rahmetli arkadaşımıza bunu reva görenlerin bugün küfür eder gibi ona 100 tam puan vermeleri ne demektir? Bunu ben kamuoyunun, eğitim camiasının vicdanlarına, anlayışlarına, insaflarına bırakıyorum. Karabük Milli Eğitim Müdürlüğü'nce çok özel tetikçilerle yapılmış bu değerlendirmeleri topyekun ve derhal iptal edilsin ve yeniden objektif bir değerlendirme yapılsın."

Değerlendirmenin okul müdürlerinin hangi sendikaya üye olduğuna göre yapıldığını ileri süren Kurtoğlu, "Tetikçilerin ya da onlara emredilenleri sadakatle uygulama anlayışlarına göre yapılıyor" dedi.

MİLLİ EĞİTİM: SEHVEN İSMİ YER ALDI

Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü sitesinden bugün yapılan açıklamada, vefat eden 75. Yıl Karabük Anadolu Lisesi Müdürü Murat Adnan Üren'in puanla dışında bırakılması için Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ile görüşüldüğü kaydedildi. İldeki değerlendiriciler tarafından bunun dikkate alındığı belirtilen açıklamada, "Bu durum değerlendirme ekran görüntüsünde de görülmektedir. Ancak sonuçlar sistemde yayınlandığında yönetici değerlendirme sistemi tarafından vefat eden Okul Müdürümüz Murat Adnan Üren'e sistem tarafından 100 tam puan verildiği görülmüştür. Okul Müdürlerinin tercih sıralamasında yararlanmaları için sonuçlar müdürlüğümüz web adresinde ilgili personel tarafından yayınlanırken listeden silinmesi sehven unutulmuştur" denildi. (DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Çocuğum babasını tanısın

SONRAKİ HABER

Soma'da maden işçileri tazminat hakkını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa