24 Ağustos 2014 18:52

Baraj kapakları açıldı piknikçiler sular altında kaldı

Siirt'in Botan Çayı üzerinde yer alan Alkumru ve Kirazlık barajlarının kapaklarının açılması sonucu Pazar günü olması nedeniyle bölgede piknik yapan yurttaşlar, sel sularına gömüldü. Tuncer Bakırhan'ın verdiği bilgiye göre 6 kişi kayıp 6 yaralı var

Baraj kapakları açıldı piknikçiler sular altında kaldı
Paylaş

Siirt'in Botan Çayı üzerinde yer alan Alkumru ve Kirazlık barajlarının kapaklarının açılması sonucu Pazar günü olması nedeniyle bölgede piknik yapan yurttaşlar, sel sularına gömüldü. Tuncer Bakırhan'ın verdiği bilgiye göre saat 23:00 itibariyle 6 kişi kayıp 13 yaralı var

Siirt'te Limak Yatırım tarafından, Botan Çayı üzerinde inşa edilen Alkumru Barajı ve Kirazlık Hidroelektrik Santrali'nin kapaklarının saat 15.30 sıralarında açılması üzerine Pazar günü olması itibariyle bölgeye pikniğe giden yurttaşlar sel sularının arasına gömüldü.

Alınan bilgilere göre, Kayaboğazı köyü yakınlarındaki Celik mevkinde piknik yapan yurttaşlar, herhangi bir uyarıda bulunulmadan açılan baraj ve HES santrali kapaklarından dökülen suların altında kaldı.

Net sayı bilinmemekle birlikte görgü tanıklarının anlatımlarına göre; bölgede piknik yapan aralarında çocukların da bulunduğu 30'un üzerinde yurttaş, aniden yükselen sulara kapıldı. Azgın su dalgalarının içinde 45 dakika boyunca yardım bekleyen yurttaşlara ancak 1,5 saat sonra yardım ekiplerinin ulaştırıldığı belirtildi.

Sulara kapılan yurttaşlardan şu ana kadar sadece 8 yurttaş bindirildikleri ambulanslarla Siirt Devlet Hastanesi'ne getirildi. Boğulma tanısıyla hastaneye getirilen yurttaşlara yolda müdahalede bulunulurken hayati tehlikelerinin olmadığı belirtiliyor.

Hastanede tedavi altına alınan yaralılarından isimleri öğrenilen altısının isimleri şöyle: Zeynep Tente, Sabriye Tente, Doğan Güleç, Yunus Emre Göktaş, Emine Kunduracıoğlu, Nurcan Olgun.

BÖLGEDE ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Siirt Vali Yardımcısı Mustafa Pala, DHA'ya verdiği bilgilerde olayda can kaybı olmadığını, sularda sürüklenen 4 kişinin kurtarıldığını söyledi. Mustafa Pala, "Saat 18.00 sıralarında baraj gölünde biriken sular kapaklardan taşmış. Yasak olan bölgede piknikçiler varmış. Siren ve alarmlar çalmış. Ancak piknikçilerden sulara kapılan 4 kişi ekipler tarafından kurtarıldı" dedi.

Bu arada Alkumru Barajı'nda taşkın nedeniyle sulara kapılan başka kişiler olabileceği ihtimaline karşı Botan Çayı'nın bu kesiminde arama yapıldığı belirtildi.

Olayın duyulmasının ardından ise binlerce yurttaş yaralıların getirildiği Siirt Devlet Hastanesi önüne akın ederek, durumları hakkında bilgi almaya çalıştı. Siirt Belediye Eş Başkanı Belkize Beştaş Epözdemir de hastane önüne gelenler arasında yer aldı. Diğer Eş Başkan Tuncer Bakırhan ise facianın yaşandığı bölgeye gitmek üzere yola çıktı.

KURTARMA ÇALIŞMALARINA GÖNÜLLÜ EKİPLER DE DAHİL OLDU

Kapaklarının açılması sonucu sulara gömülen piknikçileri arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Siirt İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) görevlileri, ellerine saat 19.45 itibariyle ulaşan bilgilere göre sulara gömülen yurttaşlardan 6'sı kurtarıldı.

AFAD görevlileri, 30'un üzerinde yurttaşın sulara kapıldığını açıkladı. Olayın haber alınması sonrası uzman ekiplerin bölgeye intikal ettirildiğini belirten görevliler, sonrasında gönüllü ekiplerin de arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere bölgeye gittiğini paylaştı. Öte yandan havanın kararması üzerine kurtarma çalışmalarının zorlaştığı öğrenildi. (DİHA)

TUNCER BAKIRHAN: 4 KAYIBIMIZ VAR

Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan 19:53'te attığı twette "Siirtteki baraj taşkını ile ilgili şu anda sağlıklı bir bilgi aktaramıyoruz, kayıplar var ama sayı konusunda kesin bir bilgi yok." yazdı

Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncay Bakırhan attığı tweetlerde 30’a yakın yurttaşın yaşamını yitirdiği yönünde açıklamasının olmadığını belirterek; “Şu an Siirt Devlet Hastanesi önündeyim. Tekrar ediyorum kayıpların olduğu söyleniyor ancak net bir bilgi yok. Belediye olarak tüm birimlerimizle teyakkuzdayız hastane önüne ulaşan ailelerden bilgi almaya çalışıyoruz” diye yazdı

Satt 21:00 itibariyle Son durumla ilgili tweet atan Bakırhan şu anda kayıp sayısının 4 olduğunu belirterek “Umuyor ve diliyorum ki bu sayı artmaz” dedi.

Hastaneye ulaşan 6 yaralı olduğunu belirten Bakırhan bunların isimlerinin Leyla Tente, Sabriye Tente, Emine Kundarcıoğlu, Ercan Olgun Yunus E Öztaş, Doğan Güleç olduğunu bildirdi.

VALİ VEKİLİ 6 KAYIBI DOĞRULADI

Doğan haber ajansının haberine göre Vali Vekili Mustafa Pala, baraj suyunun taşması sonucu 6 kişinin yaralı olarak hastanede tedavilerinin sürdüğünü belirterek, 6 vatandaşın da kayıp olduğunu açıkladı.

BELEDİYE BAŞKANI BAKIRHAN: KRİZ MASASI OLUŞTURDUK

Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan da su taşkını yüzünden 6 vatandaşın yaralandığını, 4 kişinin de kayıp olduğunu doğrulayarak, "30 kilometrelik bir alan. Uzun bir alan Botan Çayı. Pazar günü piknik yapıyor vatandaşlar. 6 vatandaşımızın kayıp oluduğu kesin. Kriz masası oluşturduk, gelen bilgileri burada değerlendiriyoruz. Barajdaki uyarı mekanizmanın yetersiz olduğunu yada dar bir bölgeye hitap ettiğini söyleyebilirim. İnsanların olduğu bir yerde baraj kapakları neden açılır? Bunu bilemiyorum. Çok ciddi bir ihmal olduğunu düşünüyorum. Baraj kapakları ile ilgili konuda bir şey söyleyemem. Benim bildiğim vatandaşı uyaran bir sistemin olmadığıdır. Vatandaşlar arasında çok farklı bilgiler var. Net olarak bir bilgi veremiyorum, ama 4 kayıp var. Orada piknik yapan insanlar uyarı sesi duymadıklarını söylediler. Olayın meydana geldiği yer belediye mücavir alanları içerisinde değil. Bizimle alakalı bir durum değil. Bizimle alakalı olan durum şu; Bakan, başbakan, milletvekili olanlara sormak lazım; piknik yapılacak bir yer yok. Bunun sorumluları da bellidir" dedi.

Tuncer Bakırhan 21:56'da attığı tweette kayıp sayısının 6'ya yükseldiğini bildirdi.

Tuncer Bakırhan twetter’den yaptığı açıklamada “Değerli Siirt halkımız acımız çok büyük ve gittikçe üzüntümüz artıyor. Siz değerli vatandaşlarımızdan ricam, el birliğiyle kayıp olan vatandaşlarımızın tespit ve bulunmasına el birliğiyle yardımcı ve sağduyulu olmanızdır. Tekrardan başımız sağ olsun. Ekiplerimizin de desteğiyle Botan Çayı’nda arama kurtarma çalışmaları bu saat itibariyle devam ediyor” dedi.
 

SİİRT’TE YÜZLERCE KİŞİ BOTAN NEHRİNDE ARAMA ÇALIŞMASI YAPIYOR

Siirt merkeze bağlı Kayaboğaz (Xerte) köyü yakınlarında bulunan Celik mevkindeki Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali kapaklarının açılması sonucu kaybolan vatandaşların aranmasına devam ediliyor. Yakınlarını kaybedenler ile birlikte yüzlerce yurttaş gece karanlığına rağmen, Kayaboğaz (Xerte) köyü ile Sağlarca ( Billoris) köyü arasında bulunan 8 kilometrelik alanda kaybolan yurttaşları arıyor.

AFAD ve Siirt Belediyesine bağlı ekiplerinin de katıldığı aramalarda kaybolan kişilerden isimleri tespit edilenler şunlar: “ Osman Parlak Üser ve 8 ve 10 yaşındaki kızları Senem ve Betül , Seval Parlak Üser, Ahmet Tente ve Fikret Tente.”
 

 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Toroslaron volkanik güzelliği: Gölcük Gölü

SONRAKİ HABER

EGM: Bekçilerin şüpheli şahıslara kimlik sorma yetkileri mevcuttur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa