24 Ağustos 2014 17:12

Ercan Karakaş: CHP’nin siyasi yelpazedeki yeri netleşmeli

Her seçim sonrasında olduğu gibi yaşanan krizi kurultaylarda çözmeye çalışan CHP, 5-6 Eylül’de olağanüstü genel kurula hazırlanıyor. Kurultay öncesi değerlendirmelerde bulunan CHP PM Üyesi Ercan Karakaş, CHP’nin siyasi yelpazedeki yerini netleştirmesi ve “sol-sosyal demokrat” kimliğini güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Ercan Karakaş: CHP’nin siyasi  yelpazedeki  yeri netleşmeli

Paylaş

Mehmet Şah ORUÇ

Her seçim sonrasında olduğu gibi yaşanan krizi kurultaylarda çözmeye çalışan CHP, 5-6 Eylül’de olağanüstü genel kurula hazırlanıyor. Kurultay öncesi değerlendirmelerde bulunan CHP PM Üyesi Ercan Karakaş, CHP’nin siyasi yelpazedeki yerini netleştirmesi ve “sol-sosyal demokrat” kimliğini güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP ile ortak gösterdiği “çatı adayı” Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aldığı düşük oyun ardından çatlakların başladığı CHP’de yaşanan kriz nedeniyle 5-6 Eylül’de olağanüstü kurultaya gidilme kararı alındı. Kendilerini “CHP Sol Kanat” olarak tanımlayan CHP’liler partinin sol ideolojiyle başarıya ulaşabileceğini belirtirken, seçim sonuçlarını “hezimet” olarak değerlendiren ve kurultay çağrısı yapan ulusalcı kanatın ise kurultayda bir blok olarak yer alması bekleniyor. Her seçimin ardından alınan kötü sonuçlarla kurultayın gelenekselleştiği CHP’de yapılacak olağanüstü kurultay öncesi, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) Onursal Genel Başkanı ve CHP PM Üyesi Ercan Karakaş, cumhurbaşkanlığı seçimindeki başarısızlığın nedenlerinden CHP içerisindeki krizin boyutuna, eylülün ilk haftasında yapılacak kurultayda hangi gelişmelerin yaşanacağından HDP’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki başarısına dair DİHA’nın sorularını yanıtladı.

‘CHP TABANINI HAREKETE GEÇİREMEDİ’

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’nin başarısızlığının nedenleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Karakaş, MHP ve CHP’nin ayrı ayrı adaylar çıkarması durumunda Erdoğan’ın da ilk turda seçimi kazanmamış olacağını söyledi. CHP tabanının İhsanoğlu’ya karşı tepkisinin olduğuna dikkat çeken Karakaş, tabanın İhsanoğlu’nun görüşünün ne olduğunu bilmediği için CHP’nin, tabanını harekete geçiremediğini ileri sürdü.

CHP’NİN SİYASİ YELPAZESİ

CHP’de kurultaylar öncesi ortaya çıkan “Çok aceleyle hemen bir olağanüstü kurultaya gidip yönetimi değiştirerek, parti düze çıkar” algısının yanlış olduğunu kaydeden Karakaş, seçimlerde alınan başarısızlıkların ardından yapılan kurultay geleneğinin değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Sorunun salt kurultayla çözülemeyeceğini kaydeden Karakaş, “solda olan bir partinin” öncelikle “İdeolojiler devri bitti” söylemine karşı bir tavır belirlemesi gerektiğini söyledi. Karakaş, “Eğer ideolojiniz net değilse, temel ilke ve değerleriniz partililer ve halk tarafından yeteri kadar bilinmiyorsa, ‘Sağ ve sol ideolojiler bitti’ propagandalarını bir tarafa bırakması lazım. Solda olan bir partinin öncelikle ideolojiler bitti söylemine karşı bir tavır belirtmesi lazım” dedi. CHP’nin kurultayda siyasi yelpazedeki yerini artık belli etmesi gerektiğini vurgulayan Karakaş, “Bizim partinin sol ve sosyal demokrat kimliğini güçlendirmemiz gerekiyor. Türkiye’nin sorunlarını çözümü öncelikle partinin gündemine getirmemiz gerekiyor. Partiyi sağda olduğu gibi bir lider partisinden çıkarmamız lazım. Partiyi üye, örgüt ve program partisine dönüştürmemiz gerekiyor” diye konuştu.

HDP’NİN ÇIKARACAĞI VEKİLLER DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK’

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı yüzde 9.8’lik oy oranı ile başarı elde eden HDP’ye ilişkin de değerlendirmede bulunan Karakaş, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde dile getirdiği söylemlerin etkili bir söylem olduğunu  söyledi. Demirtaş’ın seçimlerden başarılı çıktığını söyleyen Karakaş, Türkiye siyaseti ve Kürt sorununun barışçıl bir şekilde çözülmesi açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. HDP gibi bir partinin olmasının CHP’nin sol çizgide devam etmesine katkıda bulunacağını da ekleyen Karakaş, bunu da Türkiye İşçi Partisi örneği ile açıkladı. CHP’nin 1965 yıllarında sola doğru açıldığında Türkiye İşçi Partisinin var olduğuna işaret eden Karakaş şunları kaydetti: “Türkiye’de ilk defa sosyalist sol ile sendikacılar bir parti etrafında birleştiler ve parlamentoya gittiler. O dönem baraj yüzde 3.5’di ve 15 milletvekiliyle parlamentoya girdiler. HDP hazineden pay almadan bağımsız milletvekilleriyle parlamentoya girmeye çalışıyor. Şimdi yüzde 10 oy oranıyla 50 kişi parlamentoya girecek. Böylece de parlamento içerisindeki dengeler de değişecek. Tek partinin damgasını vurduğunu bir parlamento olmaktan da çıkacak. Geçmiş dönemde Türkiye İşçi Partisinin olması ve sosyalist etkili bir söylem kullanması o zaman CHP’nin sola açılmasını da güçlendirmişti. Ve ondan sonra da CHP’nin devamlı bu sol kimliğini göz önünde bulundurmasına ve geliştirmesine vesile olmuştur. CHP’nin yanı sıra sol kimlikli bir partinin olması demokrasiyi yürekten savunan ve barışı savunan bir partinin olması hem Türkiye hem de CHP için iyidir. HDP, CHP’nin sol çizgide devam etmesine de katkıda bulunur. Türkiye İşçi Partisi de böyle bir rol oynamıştı.”  (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Ayakkabıcılar sitesi diken üstünde

SONRAKİ HABER

HDP’nin itirazına YSK’den ‘yazışmalı’ ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa