24 Ağustos 2014 14:31

Kadınlar Plajı'nı, kadınlı- erkekli denize girerek protesto ettiler

Antalya'da Kadınlar Plajı'nı protesto eden kadınlı erkekli Halkevleri üyeleri önce halay çekip horon tepti, ardından el ele vererek denize girdi.

Paylaş

Antalya'da Kadınlar Plajı'nı protesto eden kadınlı erkekli Halkevleri üyeleri önce halay çekip horon tepti, ardından el ele vererek denize girdi.

Antalya'nın Sarısu mevkiinde açılan Kadınlar Plajı'nı protesto eden Antalya Halkevleri üyeleri, Kadınlar Plajı'nın hemen yanındaki piknik alanında toplandı. Önce halay çeken grup üyeleri, daha sonra horon teperek basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı yapan Antalya Halkevleri Başkanı Ayten Ceyhan, kamuoyuna yanlış bilgi aktarıldığını belirterek, kendilerinin Kadınlar Plajı'nı basacak gibi intiba yaratıldığını belirtti. Bunun kesinlikle yanlış olduğunu kaydeden Ayten Ceyhan, "Bizim böyle bir şey yapmamız söz konusu olamaz. Çünkü hemen hemen Türkiye'nin dört bir yanında tacize, tecavüze, şiddete uğrayan kadınlarla ilgili sürekli açıklamalarımız ve eylemlerimiz oluyor. Erkeklerimizle birlikte kadın plajı basmamız kadar ayıp bir şey olamaz" dedi.

BUGÜN NE OLDU DA KADINLAR PLAJI AÇILDI


Kadınlar Plajı'nı açanların, kadınlara pozitif ayrımcılık yaptığını söylediğini hatırlatan Ayten Ceyhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz kesinlikle bunun böyle olmadığını düşünüyoruz. Pozitif ayrımcılık olması için gerçekten kadınların lehine bir şeyler olması gerekiyor. Bu sabah Kadınlar Plajı'na geldik ve kuş olmadığını gördük. Halk plajında ise haşemalı kızlarımız, kadınlarımız eşleri ve çocuklarıyla birlikte gayet güzel denize giriyor. Gerçekten Kadınlar Plajı'na gerek yoktu. Biz bugüne kadar zaten hep birlikte inanan inanmayan, dini inancı ne olursa olsun herkes birlikte denize giriyordu da bugün ne oldu da böyle plaj açma gereği duyuldu."

KADINLARI TECRİT EDEREK TOPLUMDAN UZAKLAŞTIRIYORLAR

Bunun sadece Kadınlar Plajı açmak olduğuna inanmadıklarını vurgulayan Ayten Ceyhan, şöyle konuştu:

"Açıkçası şu anda Türkiye'de AKP hükümetinin getirdiği bir projenin kadına hizmet vereceğine kesinlikle inanmıyoruz. Şu anda mevcut olan taciz, tecavüz ve şiddete karşı çözüm bulmaya çalışıyorlar. Bu çözümü de maalesef tecrit şeklinde, kadınları toplumdan uzaklaştırarak çözmeye çalışıyorlar. Bunun kapılarını aralıyorlar. Kesinlikle bunu doğru bulmuyoruz. Bugün Kadınlar Plajı diyorlar, belki de yarın otobüsleri ayıracaklar. Kızlı erkekli karma okulları ortadan kaldıracaklar. Bu masumca bir Kadınlar Plajı değildir. Burada farklı bir zihniyet vardır. Biz bu zihniyete karşı toplanıp piknik yapıyoruz, halay çekip horon tepiyoruz, kadınlı-erkekli denize giriyoruz."

Grup üyeleri, daha sonra el ele vererek kadınlı-erkekli denize girdi. Üyeler daha sonra piknik yaptı. Bu arada, polis Kadınlar Plajı önünde olası eyleme karşı güvenlik önlemi aldı. (DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Dersim katliamına ilişkin 38 tarihli mahkeme kararı ortaya çıktı

SONRAKİ HABER

10 Ekim Ankara Katliamı davası kitabı "Duymak Zorundasınız" Eskişehir'de tanıtıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa