23 Ağustos 2014 18:06

Amy’nin heykeli dikiliyor

Amy Winehouse’un heykelinin dikileceği açıklandı. İngiliz şarkıcı Winehouse’un Londra’da yaşadığı ve çalıştığı mahalleye dikilecek olan heykelin bilgisi, ailesi tarafından açıklandı. Sanatçının heykeli 31. doğum günü olan 14 Eylül’de açılacak.

Paylaş

Amy Winehouse’un heykelinin dikileceği açıklandı. İngiliz şarkıcı Winehouse’un Londra’da yaşadığı ve çalıştığı mahalleye dikilecek olan heykelin bilgisi, ailesi tarafından açıklandı. Sanatçının heykeli 31. doğum günü olan 14 Eylül’de açılacak.

Heykeltıraş Scott Eaton tarafından yapılacak bronz heykel, Londra’nın merkezlerinden biri olan Camden’da yer alacak.

Şarkıcının babası Mitch Winehouse, heykelin Roundhouse konser salonu binasının önüne dikilmesi kararının olduğunu fakat dinleyicilerinin Amy’nin yaşadığı sokağa dikilmesi ısrarı üzerine Camden’in merkezine taşınmasına karar verildiğini söyledi.

3 Temmuz 2011’de henüz 27 yaşındayken alkol zehirlenmesinden ölen Grammy ödüllü genç sanatçı için bugüne kadar pek çok sanatçı kolları sıvamıştı. Kimi elbise yaptı, kimi elbisesini yardım dernekleri için alıp sattı, kimi podyuma taşıdı, kimi Amy’nin stilini sahneye taşıdı. İşte bugüne kadar yapılan bu işlerden bazıları;

WINEHOUSE HEP BİRİNCİ

27 yaşında hayatını kaybeden İngiliz şarkıcı ve söz yazarı Amy Winehouse, albümleriyle  birçok ödülün sahibi oldu. Albümleri milyon adetlerde ve dünyanın pek çok yerinde en çok satanlar listesinin başında gelen sanatçının ölümünden sonra yayınlanan albümü “Lioness: Hidden Treasures”ın piyasaya çıkışından 24 saat sonra İngiltere’de yaklaşık 70 binlik bir satışa ulaşmıştı.

Kıyafeti, saçları ve stiliyle hep göz önünde olan Winehouse, ölümüyle uzun süren tartışmaların da başlamasına neden oldu. Bir yandan neden öldüğü, nasıl öldüğü tartışırken, diğer yandan da dinleyicileri ve dostları tarafından anma ve saygı gösterileriyle gündeme geldi. “Back to Black” albümünün kapağında giydiği elbise, gençlere yardım etmeyi amaçlayan bir projeyle satılmıştı. 67 bin 300 dolara satılan Winehouse’un elbisesini Şili’deki Fundacion Museo De La Moda adındaki moda müzesi satın almıştı. Londra merkezli aksesuar ve tasarım mağazası Disaya tarafından tasarlanan elbise, Winehouse’un albüm kapağı çekimi için kiralanmıştı. Tasarımcı Kerry Taylor, elbiseyi daha sonra bir müzayede evine bağışlamıştı. Elde edilen gelir 27 Temmuz’da ölen sanatçının adını taşıyan derneğe aktarılmış ve gençlere yardım için kullanılmıştı.

KAPADIA’DAN AMY BELGESELİ

Amy Winehouse için kolları sıvayan bir diğer sanatçı da ödüllü İngiliz yönetmen Asif Kapadia oldu. Kapadia, Amy için bir belgesel çekeceğini duyurdu. Yabancı basında belgeselin genç sanatçının yaşamını daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış arşiv görüntüleri kullanarak anlatacağı haberleri yer almıştı.

PARİS’TE AMY ‘RÜZGARI’

Ünlü modacı Jean Paul Gaultier ise Amy Winehouse’u podyuma taşıyarak anmıştı. Paris’te düzenlenen Haute Couture Günleri kapsamında düzenlenen bir defilede Gaultier, Winehouse’un tarzından esinlendiği ve ona ithaf ettiği defilesiyle sahne kurmuştu.

Amy’i saygıyla anan bir başka proje ise Kopenhag’da bulunan ‘Danish Royal Theatre’dan gelmişti. Tiyatro Amy Winehouse’un hayatından esinlenerek bir müzikal hazırlamıştı. 2013’te sahnelenen müzikal, genç bir yıldıza problemli döneminde toplumdan ve basından gelen baskıyı anlatacağını duyuran organizatörler, eserin Winehouse’un verdiği röportajlardan, konserlerinden, mektuplarından ve hakkında çıkan haberlerden yola çıkarak hazırlanmıştı. Müzikalde Amy Winehouse’u, 29 yaşındaki Johanne Louise Schmidt canlandırmıştı. Müzikalin şarkıları ise Winehouse’un ‘Frank’ ve ‘Back to Black’ albümlerinden seçilmişti.  (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

#Dönüşüm; Sanata Sanatla

SONRAKİ HABER

Konut satışları yarı yarıya düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa