24 Ağustos 2014 06:00

Rönesans resimlerine muzip dokunuş

Galeri İlayda, 28 Eylül’e kadar Gazi Sansoy’un “Pop” isimli solo sergisini Zorlu Center PSM Sanat Galerisi alanında gerçekleştirecek.

Paylaş

Galeri İlayda, 28 Eylül’e kadar Gazi Sansoy’un “Pop” isimli solo sergisini Zorlu Center PSM Sanat Galerisi alanında gerçekleştirecek.
Sanatçılar, Rönesans resimlerindeki soylu ve güçlü sınıfların şatafatlı yaşamlarını hicivli resmederek eleştirilerde bulunurlar. İşte bu, Sansoy’un, Rönesans sanatçıları ile buluştuğu zaman-ötesi bir nokta. Sansoy, söz konusu eserlere konuları açısından eleştirel yaklaşıyor. Din, soylu sınıf, zengin ve gösterişli hayatların kahramanlarını ait oldukları yerden bu şekilde silerek, kendi deyişiyle onlarla dalga geçiyor.

KUTSALIN KİMLİKSİZLEŞMESİ

Gazi Sansoy, üzerinde çalıştığı tabloları, dünyanın farklı müzelerinde fotoğraflayıp tuvale aldığı baskıda, resimlerin çerçevelerini de kapsıyor. Sansoy’un yaptığı bu muzipçe müdahale, bir yanıyla da sanat tarihine dokunuyor. Kutsal kişiler, mitolojik karakterler, soylular sanatın öyküsünü oluşturan kahramanlardır. Onların imgelerinin sanat tarihsel olmayan bir müdahale ile yerinden edilmesi, kimliksizleştirilmeleri, sanatın tarihinin de yeniden yorumlanmasını, değerlendirilmesini provoke ediyor.  
(KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

MUFF kısa filmini arıyor

SONRAKİ HABER

2019 YKS sonuçları açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa