23 Ağustos 2014 14:11

‘6 yaşındaki gibi küçüklüğümle babamı arıyorum’

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 491’inci haftasında 1992 yılında gözaltına alınarak kaybedilen Mehmet Ertak’ın akıbetini sordu. Aileler her hafta olduğu gibi bugün yine Galatasaray Meydanı önünde oturma eylemi yaptı.

Paylaş

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 491’inci haftasında 1992 yılında gözaltına alınarak kaybedilen Mehmet Ertak’ın akıbetini sordu. Aileler her hafta olduğu gibi bugün yine Galatasaray Meydanı önünde oturma eylemi yaptı. “Failler belli, kayıplar nerede” yazılı pankart açan kayıp yakınları, ellerinde kaybedilen yakınlarının fotoğrafları ile kırmızı karanfiller taşıdı. 8 Ağustos 1992’de Şırnak’ta gözaltına alınarak kaybedilen Mehmet Ertak’ın akıbetinin sorulduğu eylemde, Ertak’ın eşi Emine Ertak ile kardeşi Hamit Ertak’ın mektupları okundu. Emine Ertak yazdığı mektupta eşi Mehmet Ertak’ın başında ağlayacak bir mezarının bile olmadığını belirterek, eşinin faillerinin yargı önüne çıkartılmasını istedi. Eylemde, Ertak’ın Van’dan gelen 28 yaşındaki oğlu Serhat Ertak da, “Her kayıp yakınının beklediği gibi biz de babamın bir gün gelmesini bekledik. Fakat kapı çalmadı. Hâlâ 6 yaşındaki küçüklüğümle babamı arıyorum. Biz de tüm kayıp yakınları gibi devlet tarafından ‘davanızdan vazgeçin’ tehditleri aldık. Ama, asla davamızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

‘DEVLET GÖREVLİLERİ YARGILANMIYOR’

Ertak’ın ardından basın açıklamasını okuyan  Hatice Kalpaklı da, “Bu topraklarda hukukun üstünlüğü yok. Bu nedenle, insanlarımızı kaybeden devlet görevlileri yargılanmıyor” dedi. Kalpaklı, AİHM’in Ertak’ın gözaltında kaybedilmesiyle ilgili açılan davada Türkiye’yi mahkum ettiğine dikkat çekti. (İstanbul/DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Sahil Güvenlikten ihbar skandalına yanıt

SONRAKİ HABER

İmamoğlu’ndan Erdoğan’a 'Sisi' yanıtı: Milletimiz ismimi çok iyi biliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa