22 Ağustos 2014 20:40

Türkmenler: Dünya bizi unuttu

Bağdat’ın 180 kilometre kuzeyinde, Kerkük’ün ise güneyindeki küçük Şii Türkmen kasabası, iki aydır çevrelerindeki bütün köy ve kasabaları ele geçiren IŞİD milislerinin kuşatması altında.

Paylaş

Bağdat’ın 180 kilometre kuzeyinde, Kerkük’ün ise güneyindeki küçük Şii Türkmen kasabası, iki aydır çevrelerindeki bütün köy ve kasabaları ele geçiren IŞİD milislerinin kuşatması altında. Elektrikleri yok, ellerindeki ilaç ve gıda stokları da tükenmeye yüz tutmuş durumda. Yardım harekatı şu anda burası için gündemde değil. Bu yüzden Amerli halkı, dünyanın kendilerine sırt çevirdiğini düşünüyor.

SUSUZLUK VE HASTALIKTAN ÖLENLER VAR

BBC Türkçe’nin haberine göre Amerli sakinlerinden Doktor Ali Elbayati, “Musul saldırısından sonra Amerli’nin çevresindeki bütün Türkmen köyleri IŞİD’in eline geçti. İnsanları öldürüp cesetlerini görülsün diye köylerin dışına attılar” diyor. Amerli halkının çoğunluğunu Irak nüfusu içindeki oranları yüzde 4 olan Şii Türkmenler oluşturuyor. Şii oldukları için IŞİD tarafından “dinden dönmüş” sayılıyor ve doğrudan hedef alınıyorlar. Doktor Elbayati, “70 gündür direniyoruz. Elektriğimiz yok, suyumuz akmıyor” diyor. “Sadece tuzlu su var, o da ishal ve diğer hastalıklara yol açıyor. Kuşatma başladığından bu yana yaşlı ve hasta 50’yi aşkın kişiyi kaybettik. Susuzluk ve hastalıktan ölenler arasında çocuklar da var” diye sürdürüyor.
Amerli halkının çoğu geçimini topraktan sağlıyor ama çatışmalar yüzünden tarlalarına gidemiyor ve ürün alamıyorlar. O yüzden kasabaya şu anda yiyecek sadece Irak askeri helikopterleri ile ulaşabiliyor. Bu helikopterler günde en fazla bir kere gelebiliyor ve bütün kasabaya yetecek kadar yiyecek ve ihtiyaç malzemesi taşıyamıyorlar.

‘KENDİMİZİ KORUMAK İÇİN SAVAŞIYORUZ’

Eşi ve yedi çocuğuyla Amerli’de yaşayan Nihat Elbayati, “Doktor yokluğundan doğum sırasında ölen kadınlar var. İnsanlar çok basit yaralardan ölüyor çünkü tedavi edilemiyorlar” diye aktarıyor.
Kasabanın savunulması işini ise tamamen halk üstlenmiş. Nihat “Asker yok aramızda” diyor. “Aileler IŞİD’e karşı bir araya geldik, kendimizi ve toprağımızı korumak için savaşıyoruz” diye ekliyor.
“Amerli iki aydır kuşatma altında” diyen Sündüs Abbas, “Daha ne kadar bekleyebiliriz. Uluslararası toplumun bu kasabanın acilen yardıma ihtiyacı olduğunu anlaması ve harekete geçmesi için kaç çocuğun ölmesi daha ne kadar acı çekilmesi gerekiyor? Tamamen unutulduk” diye feryat ediyor.
Amerli’ye şu anda karadan ulaşmak mümkün değil. Buradaki halkın mülteci kamplarına ulaşma imkanı olmadığı gibi yardım da sadece havadan ulaşabiliyor.
(DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Zehra İpşiroğlu’nun oyunları

SONRAKİ HABER

Yerel basının 1 Temmuz kabusu: Vergi borcu yoktur yazısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa