22 Ağustos 2014 19:18

Alevilerden IŞİD katliamlarına tepki

IŞİD'in Ortadoğu halklarını katletmesine tepki gösteren Alevi örgütleri, "Mazlum halkların yanındayız" mesajını verdi. AKP Hükümetine seslenen Aleviler, "Çetelere yardım etmekten vazgeçin" dedi.

Paylaş

IŞİD'in Ortadoğu halklarını katletmesine tepki gösteren Alevi örgütleri, "Mazlum halkların yanındayız" mesajını verdi. AKP Hükümetine seslenen Aleviler, "Çetelere yardım etmekten vazgeçin" dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Alevi Kültür Dernekleri (AKD), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) çağrısıyla bu akşam Yüksel Caddesi'nde bir araya gelen Aleviler, "Ortadoğu halklarına yönelik katliamlara son" yazılı pankart açtı.

"Zalimlerden hesabı direnen halklar soracak", "Rojava'da direnenlere selam", "Kürt halkına katliama son", "Türkmen halkına katliama son" yazılı dövizlerin açıldığı eylemde, "Katil IŞİD işbirlikçi AKP" sloganları atıldı. Alevi kadınlarının yas anlamını taşıyan siyah kıyafetler giyerek katıldığı eyleme çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcisi de destek verdi.

'HEPİMİZ EZİDİYİZ'

Kurumlar adına konuşan PSAKD Genel Başkanı Müslüm Doğan, mazlum halkların yanında olduklarını söyledi. IŞİD'in her gün yeni bir katliam  ile gündeme geldiğini söyleyen Doğan, "Uluslararası emperyalist sistemin Ortadoğu halklarının başına bela ettiği IŞİD gerici paramiliter güçleri gün geçmiyor ki katliam yapmasın. Buradan söylüyoruz. Halkları katleden bu çete sürüsü her gün yeni bir korkunç katliam ile gündeme geliyor. Katliam, terör, işgal, tecavüz IŞİD'in diğer adıdır" diye konuştu.

IŞİD'in katliam ve zulmüne Türkiye'nin destek olduğunu söyleyen Doğan, AKP hükümetine "destek olmaktan vazgeçin" çağrısında bulundu. Doğan, "Aleviler olarak inancımız ve öğretimizin gereği olarak dayanışma, görev ve sorumluluğun bilinciyle, hepimiz Kakai, Asuri, Türkmen, Keldani, Ezidi ve Kürdüz" dedi.

HBVAKV'DEN YARDIM KAMPANYASI

Türkiye'ye sığınan Ezidi ailelerin durumlarına da dikkat çeken Doğan, kamuoyunu ailelere yardımlar konusunda duyarlı olmaya çağırdı. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez de, vakıf olarak Ezidilere yardım kampanyası başlattıklarını duyurdu. Geçmez, yardımların vakıf şubelerine yapılabileceğini bildirdi. Konuşmaların ardından İnsan Hakları Anıtı önünde 10 dakikalık oturma eylemi yapıldı. (Ankara/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Haniye: Ablukayı kaldırmayan bir anlaşma kabul edilemez

SONRAKİ HABER

‘İsraf’tan sonra ‘talan’ demek de hakaret sayıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa