22 Ağustos 2014 16:10

‘Kadın katliamları son bulsun’ çağrısı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’li kadınlar IŞİD’in çocuklara ve kadınlara yaptığı zulmü kınamak ve savaşa dur demek için bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Paylaş

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’li kadınlar IŞİD’in çocuklara ve kadınlara yaptığı zulmü kınamak ve savaşa dur demek için bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

TTB Genel Merkezinde yapılan açıklamada, toplantının 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne de bir çağrı niteliğinde olduğu ifade edildi. Kadınlar adına açıklamayı yapan Deniz Dülgeroğlu, sürecin kadınlar açısından da çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Ortadoğu’nun kadim halklarından ve inançlarından olan Êzidiliğin, cani çetelerce kırıma uğratıldığını ifade eden Dülgeroğlu, Şengal Dağı’na sığınan kadınların orada da yeterli yaşam koşulları bulamadığından Rojava’ya ya da Silopi’ye sığındığını dile getirdi. Türkiye’ye sığınan Êzidi kadınların ise küçük yaşta evlendirildiğini, tacize ve tecavüze maruz kaldığını ya da ucuz iş gücü olarak kullanıldığını belirten Dülgeroğlu, emek ve meslek örgütlerinden kadınlar olarak IŞİD’i ve onu destekleyen bütün güçleri kınadıklarını söyledi.

“Kadın bedeni ve ruhuna bu saldırıları uygulayan IŞİD çeteleri ve malum devletlerdir” diyen Deniz Dülgeroğlu, Türkiye devletinin de masum olmadığını ifade etti. Birleşmiş Milletler’in aralarında olduğu uluslararası kurumlara, savaşı bitirip katliamları durdurmaları için çağrıda bulunan Dülgeroğlu, 26 Ağustos Salı günü saat 18.00’de Güvenpark’ta kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştireceklerini de duyurdu. Dülgeroğlu, Ortadoğu’da yaşanan kadın katliamlarına karşı kadınları bir arada durup, mücadele etmeye çağırdı.

SEMT PAZARINDA STANT

Diğer yandan İstanbul’un Tuzla ilçesine bağlı Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği savaşa ve katliamlara karşın halkların dayanışmasını büyütelim çağrısıyla, Ortadoğu halklarıyla dayanışma kampanyası başlattı. Günlerdir kapı çalarak başlattıkları dayanışma kampanyasını mahalle halkıyla paylaşan kadınlar, önceki günde semt pazar yerinde dayanışma standı açtılar. Açılan stantta Esenyalılı kadınlara seslenen dernek üyeleri; Rojova, Şengal ve Gazze ile dayanışma çağrısı yaptı.  (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Faik Öztrak: Davutoğlu atanmış genel başkan

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa