22 Ağustos 2014 15:58

Şantuk’ta sendikalaşma mücadelesi sürüyor

Chantuque Şantuk Tekstil işçilerinin sendikalaşma mücadelesi sürüyor. 500 kişinin çakıştığı fabrikada işçiler, mart ayı ortalarından itibaren TEKSİF’te örgütlenme mücadelesi verirken, patron da baskılarını artırdı.

Paylaş

Yusuf BAL
İstanbul


Chantuque Şantuk Tekstil işçilerinin sendikalaşma mücadelesi sürüyor. 500 kişinin çakıştığı fabrikada işçiler, mart ayı ortalarından itibaren TEKSİF’te örgütlenme mücadelesi verirken, patron da baskılarını artırdı.

Sendikasız işçilere daha fazla zam veren patron, sendikalı işçilere de “İstifa ederseniz zam oranınız artar” diyerek rüşvet teklif etti. Buna rağmen sendikalaşmayı kıramayan patron, işten atmalara başladı.

Sendikalaşmaya öncülük ettiği için ilk işten atılan işçilerden olan Taner Yavuz ile görüştük.

GEREKÇE DEĞİŞTİ

Sendikalaşmaya öncülük ettiği için kendisiyle birlikte eşini ve kardeşini de işten attıklarını dile getiren Yavuz, “Bizi iş küçültmeden dolayı çıkardığını söyledi. Tazminat hakkımızı verip bize bir kağıt imzalatmak istediler. Biz imzalamayı reddettik, sendika ve avukatlarımızla görüştük. Ertesi gün işe tekrar işe gittik, ama bu sefer gittiğimizde farklı konuştular. ‘Sen işyerinde siyaset konuşuyorsun, işçilerin kafalarını karıştırıyorsun, biz seni bu yüzden işten çıkarttık’ dediler. Ben de bunun bir yasak olmadığını, isteyen istediği yerde siyaset konuşur, bunun yasak olduğu herhangi bir işletme var mı diye sordum. Ses çıkartmadılar” diye konuştu.

RÜŞVET TEKLİF EDİLDİ

7’si sendika üyesi olmayan 35 işçi atıldığını dile getiren Yavuz, bu yolla korku salınmak istendiğini belirtti.

Sendikal baskıyla ilgili basın açıklaması yaptıklarını, işçilerin açıklamaya ilgi gösterdiğini ifade eden Yavuz, basın açıklamasının ardından 5 kişinin daha işten atıldığını söyledi. Fabrika içinde ise sendika üyelerine yüzde 5, sendikasız işçilere de yüzde 20 zam yapıldığını kaydeden Yavuz, “Sendikalı işçilere de eğer sendikayı bırakırsanız sizin zam oranınız da yükselir denildi” dedi. Sendikada ısrar edeceklerine dikkat çeken Yavuz, pes etmeyeceklerini mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

ÖNCEKİ HABER

Zafer Açıkgözoğlu\'nun ölümü Meclis gündeminde

SONRAKİ HABER

Soyuz MS 11 uzay kapsülü Dünya'ya döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa