22 Ağustos 2014 14:32

İşçilerden BEDAŞ'a çağrı: İnsanca çalışmak istiyoruz

DİSK/Enerji-Sen İşyeri Temsilcisi Hakan Değirmenci, BEDAŞ’ta bir ayda ortalama 50 iş kazası yaşandığını söyleyerek “Arkadaşlarımız trafoda, direk tepelerinde can vermekte, yaralanmaktadır. Biz buna karşı direniş gösterdik, anayasal hakkımızı kullandık. İnsanca çalışma koşulları istemek işçilerin en meşru hakkıdır” diye konuştu.

Paylaş

BEDAŞ işçilerinin insanca koşullarda çalışma mücadelesi sürüyor. Enerji-Sen’de  örgütlenerek iş sağlığı ve güvenliği talep ettikleri için işten çıkarılan işçiler, son olarak önceki gün Beyoğlu’da bulunan BEDAŞ Genel Müdürlüğünün karşısındaki 5 katlı binanın çatısına çıkarak “BEDAŞ’ta çalışırken ölmek istemiyoruz dedik, işten atıldık. İşimizi istiyoruz” yazılı pankartı astı.

Konuyla ilgili gazetemize konuşan DİSK/Enerji-Sen İşyeri Temsilcisi Hakan Değirmenci, BEDAŞ’ta bir ayda ortalama 50 iş kazası yaşandığını söyleyerek “Arkadaşlarımız trafoda, direk tepelerinde can vermekte, yaralanmaktadır. Biz buna karşı direniş gösterdik, anayasal hakkımızı kullandık. İnsanca çalışma koşulları istemek işçilerin en meşru hakkıdır” diye konuştu.
Enerji-Sen Merkez Yöneticisi Süleyman Keskin de “Çalışırken ölmek istemiyoruz” dedikleri patrondan, “O zaman çalışmayın” yanıtını aldıklarını dile getirdi. Keskin, “Biz bu zihniyeti tanıyoruz. Bu zihniyet 301 Somalı madenciyi, Çapa Tıp Fakültesinde kanalizasyon temizlettirilen ve enfeksiyon kaparak hayatını kaybeden Zafer Açıkgözoğlu’yu bile bile ölüme gönderen zihniyettir” diye konuştu.

İŞÇİLERE DESTEK VERDİLER

İşçilerin eylemine HDP İstanbul Milletvekilli Levent Tüzel, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, EMO İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin ile TTB Temsilcisi Nazmi Algan destek verdi.
İşçilerin, iş güvencesi malzemesi istedikleri için işten atılmalarının sermaye ve vahşi kapitalist sisteminin sonucu olduğunu söyleyen Burada konuşan Levent Tüzel, işçilerin haklı mücadelelerini sonuna kadar destekleyeceklerini söyledi. Arzu Çerkezoğlu da iş cinayeti konusunda Türkiye’nin Avrupa’da birinci ve dünyada üçüncü sırada olduğunu hatırlattı. (İstanbul/EVRENSEL) 

ÖNCEKİ HABER

‘Taşeron firma belediyeye giremez’

SONRAKİ HABER

Depremde hasar gören İÜC Veteriner Fakültesi, hizmetini konteynerlerde sürdürecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa