22 Ağustos 2014 06:00

Kimyasalla 45 yıl; dile kolay ömre zarar

Antakya İskenderun yolu üzerinde bulunan sanayi sitesinin durumu içler acısı. Yazın toz bulutu, kışın çamur deryasına dönen sitede onlarca işçi ilkel koşullarda çalışıyor.

Paylaş

Gürbüz ŞAHİN
Hatay


Antakya İskenderun yolu üzerinde bulunan sanayi sitesinin durumu içler acısı. Yazın toz bulutu, kışın çamur deryasına dönen sitede onlarca işçi ilkel koşullarda çalışıyor. Karşılıklı dükkanların bulunduğu sitede, plastik ve tekerleklerden oluşan tepecikler hemen göze çarpıyor. Güneş sanki burada daha fazla yakıyor tenimizi. Bunaltıcı ağustos sıcağı, rüzgarın taşıdığı toz bulutu bir de insanın genzini yakan ağır kimyasal kokular, Jack London’un romanlarındaki 19. yüzyıl Avrupa’sındayız hissi uyandırıyor.
Ömrünü doldurmuş yaşlı tekerleklerin koca bir dağ gibi durduğu işyerinin kapısından içeri giriyoruz. Yüzü gözü lastik parçacıklarından ve ziftten kararmış genç işçiler çıkıyor. Selam verip, iş yerinde yapılan işin ne olduğunu soruyoruz. İş yerinin sahibi Hüseyin Usta, yaptıkları işi anlatıyor. Hüseyin Usta 33 yaşında. 8 yaşından beri bu işi yaptığını söylüyor: “Bu meslek baba yadigarı bize. Babam emekli ancak hâlâ başımız sıkıştığında Hızır gibi yetişir. Gerçi iş yerine gelmesi sağlığını olumsuz etkiliyor. Zira mesleğin bıraktığı izleri taşıyor bedeninde. Astım hastası. Astım bu mesleğin ‘fıtratında’ var. Onca kimyasalın arasında 45 yıl geçirmek dile kolay geliyor. Ömre ise zarar.”
Hüseyin Usta, “Biz, bu lastik kaplama işi yapanlar, aslında tam manasıyla geri dönüşüm yaparak çevreyi koruyoruz. Doğaya atılmış ve tekrar toprakla barışması için yüzlerce yıl gerekli olan atıkları kullanıma sokuyoruz” diyor. Çeşitli illerden toplanan kamyon ve traktörlerin eski tekerleklerini önce tıraş edip üzerindeki ölü dokuyu alıyorlar. Basınçlı hava vererek tozdan arındırıyorlar. Üzerine semend sürüyorlar ve sonra lastiğin üzerini kauçukla kaplıyorlar. Tamir edilecek yaralı yerler elden geçirilip jantlanıyor. Gövde denilen makinenin içerisine konulup desen çıkarma işlemi yapılıyor. 90 dakika burada kalan tekerlek hazır hale geliyor.
 

ÖNCEKİ HABER

Kusursuz proje: Bundesliga

SONRAKİ HABER

2019 Afrika Uluslar Kupası'nda Senegal'i 1-0 yenen Cezayir şampiyon oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa