21 Ağustos 2014 23:40

ABD'ye göre IŞİD'in 17 bin militanı var

ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) göre Irak Şam İslam Devleti’nin, Irak ve Suriye’de toplam 17 bin militanı var.

Paylaş

ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) göre Irak Şam İslam Devleti’nin, Irak ve Suriye’de toplam 17 bin militanı var.

New York Times’ın üst düzey bir Pentagon yetkilisine dayandırdığı habere göre  bu rakama, Musul’un ele geçirilmesi için Haziran başında bölgeye gelen 3 bin kişi de dahil. Bu 3 bin kişinin arasında Suriye’den getirilen militanlar, Sünni aşiretlerin üyeleri ve eski Baasçılar’ın da olduğu belirtiliyor. Haziran’dan bu yana örgütün militan sayısında artış olduğu ifade edildi.

Öte yandan, ABD, IŞİD’in Federal Kürdistan’ın Erbil kenti ve bu kentteki ABD unsurlarını(Elçilik, personel, tesis vs.) tehdit etmesiyle 8 Ağustos’ta başlattığı hava saldırılarını sürdürüyor. Bugüne kadar 90 saldırı düzenlendiği, bu saldırılardan 57’sinin Musul Barajı’nı IŞİD’den almak için başlatılan operasyon sırasında Peşmerge ve Irak ordusu güçlerini desteklemek için yapıldığı aktarıldı.

IŞİD, önceki gün esir tuttuğu ABD’li gazeteci James Foley’i öldürerek ABD’ye “Saldırıları durdurmazsan bir gazeteci daha öldüreceğiz” demişti. ABD’nin hava saldırılarını durdurmadığı, bu olaydan bu yana 20 saldırı daha gerçekleştirildiği açıklandı.

Haberde, Savunma Bakanlığı yetkilileri ve askeri uzmanların görüşlerine dayandırılan yargıya göre, Obama’nın IŞİD’e yönelik şu anki askeri stratejisi, IŞİD’i yenilgiye uğratmaktan ziyade frenlemeyi hedef alıyor.

Söz konusu uzmanların, örgütün Suriye’deki mevzileri vurulmadan, örgüte ciddi bir kayıp yaşatılamayacağını düşündüğü belirtiliyor.

Hava saldırılarının etkili olması içinse Afganistan işgali sırasında El Kaide ve Taliban hedeflerine yapıldığı gibi, küçük Özel Harekat Timlerinin karadan yapacağı keşif çalışmaları önemli rol oynayabilir. Şu ana kadar ABD böylesi bir strateji uygulamış değil.

ABD, IŞİD’in Irak’ta ABD ordusuna ait Humvee araçları ve Suriye’de de 20 Rus T-55 tankını ele geçirdiğini tespit etmiş durumda.

ABD istihbaratının, IŞİD’in üst düzey liderlerinin öldürülmesi yoluyla da kolayca mağlup edilemeyeceği düşünülüyor. IŞİD’in merkezi olmayan bir komuta sistemine sahip olduğu ve tecrübeli militanların üst düzey isimlerin yerini rahatlıkla doldurabildiği belirtiliyor.

ABD istihbaratının halen IŞİD’in gücü konusundaki araştırmalarının devam ettiği aktarılıyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Diyadin\'de karakola saldırı: 2 asker yaralandı

SONRAKİ HABER

10 Ekim Ankara Katliamı davası kitabı "Duymak Zorundasınız" Eskişehir'de tanıtıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa