21 Ağustos 2014 23:17

Polis, Lice eylemine silahla saldırdı: 1 kişi ağır yaralı

Diyarbakır Sur ilçesi Fiskaya semtinde düzenlenen Lice protestosuna polis ateş ederek müdahale ederken, açılan ateş sonucu Ömer Ekici adlı yurttaş ağır yaralandı. Bismil'de de, polis gösterilere ateş açarak saldırdı, en az 7 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Paylaş

Diyarbakır Sur ilçesi Fiskaya semtinde düzenlenen Lice protestosuna polis ateş ederek müdahale ederken, açılan ateş sonucu Ömer Ekici adlı yurttaş ağır yaralandı. Bismil'de de, polis gösterilere ateş açarak saldırdı, en az 7 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Fiskaya semtinde YDG-H üyeleri, akşam saatlerinde Dicle Üniversitesi'ne giden yolu trafiğe kapatarak eylem yaptı. Bölgeye sevk edilen polisin gençlere müdahale etmesiyle çatışma çıktı. Gaz bombalarının kullanıldığı müdahalede polisin, zırhlı araçlardan uzun namlulu silahlarla ateş ettiği görüldü. Grubun da molotof ve taşlarla karşılık verdiği çatışmada Ömer Ekici, karnına isabet eden kurşunla ağır yaralandı. Yurttaşlar tarafından araca alınan Ekici, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürülmek istendi, ancak yolu kesen polisler bir süre aracın geçişine izin vermedi. Yurttaşların tepkisi üzerine polis aracın geçişine izin verirken, Ekici, kaldırıldığı üniversite hastanesinde ameliyata alındı.

BİSMİL'DE BİRÇOK NOKTADA EYLEM

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde YDG-H üyeleri, Bismil Emniyet Müdürlüğü, Kaymakamlık, çevik kuvvet lojmanları ve Adliye Sarayı'na eş zamanlı olarak havai fişek ve molotofkokteyli ile saldırdı. Batman-Diyarbakır kara yolu da trafiğe kapatılırken, çevik kuvvet lojmanlarında atılan molotofkokteyli sonucu maddi hasar oluşurken, bazı polis araçları yandı.

Gençlerin eş zamanlı gösterileri karşısında polis birçok noktada geri çekilirken, ilçe merkezinde polisler ve gençler arasında yaşanan yoğun çatışmada birçok polisin lojmanlardan çıkarak etraftaki cami ve bazı binalara sığındığı görüldü. Adeta savaş manzaralarının yaşandığı ilçe merkezinde polisler, gençlere, uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Polisin gerçek mermi kullandığı olayda yaralıların olduğu bilgisi alınırken, olay yerine çok sayıda takviye polisin gelmesiyle gençler ara sokaklara dağıldı. İlçe merkezinde yaşanan yoğun çatışmayı seyreden çok sayıda esnaf ve yurttaşı da polis hakaretler savurarak dağıttı. Yaşanan olaydan sonra polislerin en az 7 kişiyi gözaltına alarak Bismil İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürdüğü öğrenildi.

Öte yandan Batman-Diyarbakır karayolunu trafiğe kapatmak isteyen gençlere polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Gençler de polislere molotofkokteyli, havai fişeklerle karşılık verdi. (Diyarbakır/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

IŞİD\'in Tabka operasyonu püskürtüldü

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa