21 Ağustos 2014 22:14

Soma'da katliam, metan gazı drenajından mı kaynaklandı?

Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, ellerine Manisa'nın Soma'da 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden katliamının metan gazı drenajı projesinin uygulanmaması ya da olması gerektiği gibi uygulanmadığından kaynaklanmış olabileceğini belirten bir rapor ulaştığını söyledi.

Paylaş

Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, ellerine Manisa'nın Soma'da 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden katliamının metan gazı drenajı projesinin uygulanmaması ya da olması gerektiği gibi uygulanmadığından kaynaklanmış olabileceğini belirten bir rapor ulaştığını söyledi. Balkız, madende inceleme yapan bir maden mühendisi tarafından hazırlandığını belirttiği ve halen incelemeye devam ettikleri raporun soruşturmaya yeni bir boyut kazandıracağını ileri sürdü.

Soma'da 13 Mayıs'ta meydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği kömür ocağındaki katliamla ilgili bilirkişi raporu beklenirken, davaya müdahil olan Manisa Barosu'na, ismi açıklanmayan bir maden mühendisi tarafından hazırlandığı belirtilen bir rapor ulaştığı belirtildi. Raporun maden kazasının oluş şekliyle ilgili yeni bir pencere açtığını öne süren Manisa Baro Başkanı Zeynel Balkız, şunları söyledi: "Bugüne kadarki söylemler kazanın oluş şekliyle ilgili karbonmonoksit gazından dolayı zehirlenmeler ve kömürün içten içe yanmasıyla ilgili çökmelerden bahsediliyordu. Ama yeni açılan pencerede madende metan gazı drenajı projesinin uygulanmadığından ya da olması gerektiği gibi uygulanmadığından doğan bir kaza olabileceği ifade ediliyor. Bu bir iddiadır araştıracağız."

Zeynel Balkız, raporu daha detaylı şekilde inceledikten sonra gerekli açıklamaları yapacaklarını da kaydetti. (Manisa/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Altın Terazi’ye başvuru tarihi uzatıldı

SONRAKİ HABER

İşkence iddiaları karşısında devletin kapısı duvar: İşkenceye sıfır yanıt

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa