22 Ağustos 2014 06:00

Çıkarılmayan batık tehlike saçıyor

Antalya’nın Konyaaltı sahilinde 76 yıl önce batan bir geminin bazı parçaları, halen kıyıya 1.5 metre mesafede duruyor ve tehlike oluşturuyor.

Paylaş

Antalya’nın Konyaaltı sahilinde 76 yıl önce batan bir geminin bazı parçaları, halen kıyıya 1.5 metre mesafede duruyor ve tehlike oluşturuyor.

Her gün binlerce kişinin kullandığı Konyaaltı sahilindeki Beach Park’ın bir kısmında, 1938 yılında batan Alman bandıralı ‘Manissa’ adlı kuru yük gemisinden geriye kalan omurga kısmı, hâlâ çıkarılmayı bekliyor. 30 metre uzunluğundaki batığın bir bölümü, kıyıya yaklaşık 1.5 metre mesafede. Batığın bulunduğu bölge tehlike oluşturması nedeniyle yıllardır yüzmeye kapalı beklerken, geminin parçalarının bunca yıldır çıkarılmamış olması tepki çekiyor.

ANTALYA İÇİN İHTİYAÇ

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu ile öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yaşar Özvarol, geçen yıl batığın fotoğraf ve video görüntülerini çekerek inceledi. Bu incelemenin ardından batığın çıkarılması için girişimde bulunduklarını, ancak sonuç alamadıklarını anlatan Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Orada bir plaj tamamen kapatılmış durumda. Antalya halkının burayı kullanması gerekiyor. Valiliğe dilekçe yazdık, ancak önünüze yasalar konuluyor. Orası Antalya insanı için bir ihtiyaç. Biz ihtiyaca istinaden bunu gündeme getirdik” dedi.
Batığın çıkarılabileceğini dile getiren Doç. Dr. Gökoğlu, “Üst tarafı alınmış, sadece alt kısmı kalmış. Çürümüş halde batık. Batıktan bazı parçalar hemen dalganın altında, denize girenler için tehlike arz ediyor. Plajın o kısmı kapatılmış durumda. Şu an batık o vaziyette duruyor. İnsanlar orayı kullanamıyor, batık da çıkarılamıyor. Çıkarılmasına bir engel yok. Orada birkaç gün çalışmayla tehlike arz eden bütün parçalar çıkarılır ve insanlar da rahat rahat denize girer” diye konuştu. (ANTALYA)

ÖNCEKİ HABER

Bu höyük tarihe ışık tutacak

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa