21 Ağustos 2014 17:33

‘Gül’e darbe girişimini biz engelledik’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, “Gül’e yapılan hak gaspını ve darbe girişimini Anayasa Mahkemesine giderek biz engelledik” dedi.

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, “Gül’e yapılan hak gaspını ve darbe girişimini Anayasa Mahkemesine giderek biz engelledik” dedi.

Aytun Çıray, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün veda resepsiyonunda gazetecilere yaptığı açıklamaları ve AKP ile ilgili öngörülerine ilişkin değerlendirme yaptı. Çıray değerlendirmesinde “Erdoğan Köşk’e çıkıp hem cumhurbaşkanı, hem de gölge başbakan ve gölge genel başkan olmak istiyor. Yani, yeni başbakanın iplerini eline almak istiyor. Otoriter rejimlere özgü olan tek adam zihniyetiyle Türkiye’ye ‘Şef’ olmak istiyor, ‘Efendi’ olmak istiyor. Bu nedenle önünde en önemli engellerden biri olarak gördüğü Gül’ün önünü dün de kesmeye çalıştı bugün de çalışıyor. CHP’yi ikide bir Anayasa Mahkemesine gitmekle eleştirenlerin dikkatine sunuyorum: CHP ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun demokrat tutumu olmasaydı Erdoğan, Gül’e 27 Nisan bildirisiyle yapılamayanı yapmıştı. Bir kanunla Abdullah Gül’ün tekrar cumhurbaşkanı seçilme hakkını elinden almıştı. Gül’e yapılan hak gaspını ve darbe girişimini Anayasa Mahkemesine giderek biz engelledik. Her fırsatta askeri vesayetten ve darbeden söz etmeyi seven Erdoğan’ın ‘27 Nisan darbe değildir’ demesinin sırrı budur işte” ifadelerine yer verdi.

‘GÜL VE ARINÇ BAŞLADIKLARI YERE DÖNDÜLER’

Çıray, şöyle devam etti: “Gördüğümüz kadarıyla Abdullah Gül, gelişmelerden memnun değil. Partiye hizmet edeceğini söylüyor. Gazeteciler soruyor, ‘Partiye üye olacak mısınız?’ diye. O ne diyor? Ben bu partinin kurucusuyum. Bu sözler, iyi anlayanlara gayet net mesajlar içeriyor. Bu arada Bülent Arınç’ı unutmayalım. Eminim, tam bir hayal kırıklığı yaşıyor. Ne yazık ki Bülent Arınç’ın ağlamaları yabana gitti. Onurunu zedelediler. Bir ömür verdiği mücadelenin meyvesi olan AKP, jöleli ‘yeni yetmeler’e teslim edildi. Erdoğan yukarı çıkıp kendini kurtarırken, üç dönem kuralına takılan 73 milletvekili, ilk heyecan geçince, nasıl kapının önüne bırakıldıklarını yakında anlayacaklar. Onlar da bu adaletsizliğe isyan edecekler. Kısaca, AKP Troykası çatladı. Gül ve Arınç başladıkları yere döndüler. Diğerleri dümeni ranta doğru kırdılar. Merhum Erbakan’ın ruhu bunları rahat bırakmıyor.” (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Dışişleri Bakanlığından Süleyman Şah açıklaması

SONRAKİ HABER

İzmirli işçiler: Demek biz birleşince istediklerini yapamıyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa