21 Ağustos 2014 17:29

Dışişleri Bakanlığından Süleyman Şah açıklaması

Dışişleri İ Bakanlığı, bir gazetede yer alan ve Musul’da rehin alınan 49 Türkiye vatandaşının kurtarılması karşılığında Suriye’nin Halep kentinde bulunan Süleyman Şah Türbesi’nin IŞİD’e verileceği iddiaları ile ilgili yaptığı açıklamada, iddiaları kabul etmedi.

Paylaş

Dışişleri İ Bakanlığı, bir gazetede yer alan ve Musul’da rehin alınan 49 Türkiye vatandaşının kurtarılması karşılığında Suriye’nin Halep kentinde bulunan Süleyman Şah Türbesi’nin IŞİD’e verileceği iddiaları ile ilgili yaptığı açıklamada, iddiaları kabul etmedi.

Dışişleri Bakanlığı Taraf gazetesinin ‘Süleyman Şah IŞİD’e veriliyor’ başlıklı haberine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada; “Musul Başkonsolosluğumuz personelinin rehin alınması konusu etrafında ortaya atılan asılsız iddialar büyük bir sorumsuzluk örneğidir” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın İnternet sitesinden yapılan açıklamada, basın kuruluşları Musul’da kaçırılanlar için hassas davranmaya çağrıldı. Konsolosluk çalışanlarının kurtarılması için çalışmaların eş güdüm halinde devam ettiği belirtildi.

CHP İDDİAYI SORDU

Söz konusu haberi Meclis gündemine taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
Tanrıkulu, Davutoğlu’ya, “IŞİD terör örgütünün Musul Konsolosluğumuzda rehin aldığı 49 vatandaşımızı serbest bırakma karşılığında AKP Hükümetinin, Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu ve Türkiye’nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası olan 10 bin 96 metrekarelik Türkiye’ye ait toprakları IŞİD terör örgütüne verdiği iddiası doğru mudur?” diye sordu.

ORAN IŞİD’E YAPTIRIMLARI SORDU

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması için Meclise soru önergesi verdi. Umut Oran Davutoğlu’ya “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin IŞİD ve el Nusra’ya yönelik karşı yaptırım uygulanması kararı alındığını hatırlatarak, “IŞİD ve el Nusra’ya karşı hangi yaptırım ve önlemleri uygulayacaksınız?” diye sordu.

Suriye’nin Halep kentinde bulunan Süleyman Şah Türbesi, Türkiye’nin kendi sınırları dışındaki tek toprak parçası olarak biliniyor. Türbede Türk bayrağı dalgalanırken, Türk askeri de nöbet tutuyor. Suriye’deki iç savaşta türbenin bulunduğu bölgeyi ele geçiren IŞİD, saldırı tehdidinde bulunmuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclise soru önergesi verdi. Ağbaba, “IŞİD terör örgütünün böyle bir talepte bulunduğu iddiası doğru mudur? Eğer bu görüşme iddiaları doğru ise hükümetiniz, IŞİD’in bu talebini kabul etmiş midir?” diye sordu.

CHP’Lİ ÖĞÜT TÜRBEYE GİDECEK

Mecliste basın açıklaması yapan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, IŞİD ve Süleyman Şah Türbesi’ne ilişkin iddiaları araştırmak üzere Mecliste araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Öğüt, komisyonun kurulmaması halinde tek başına Süleyman Şah Türbesi’ne gideceğini açıkladı. Öğüt, gazetede, “Süleyman Şah Türbesi IŞİD’e veriliyor, konsolos ve rehineler karşılığında” iddiasının yer aldığını belirterek, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’i göreve çağırdı. 49 rehineden haber alınamadığını belirten Öğüt, birtakım çirkin pazarlıkların olduğunu iddia ederek şöyle dedi: “Süleyman Şah Türbesi’nin pazarlık yapılması doğru mudur, konuşulmuşsa ne konuşulmuştur? Dışişleri Bakanı açıklama yapmalıdır.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

CHP ve MHP’den Erdoğan başvurusu

SONRAKİ HABER

Burdur'da çocuğa cinsel istismar iddiası üzerine 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa