21 Ağustos 2014 16:45

8 ay sonra gelen vergiye isyan

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) ‘tüm vergilerden muaf’ diye proje karşılığı hibe destek alan çiftçiler, 8 ay sonra kendilerine gönderilen damga vergisinin şokunu yaşıyor.

Paylaş

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) ‘tüm vergilerden muaf’ diye proje karşılığı hibe destek alan çiftçiler, 8 ay sonra kendilerine gönderilen damga vergisinin şokunu yaşıyor.

Avrupa Birliği desteği ile tüm vergilerden muaf tutularak kırsal alanda yatırım yapılmasını teşvik eden TKDK’nin, yatırımlar yapıldıktan 8 ay sonra çiftçilere damga vergisi göndermesi çiftçileri zor durumda bıraktı. Traktör almak için kursa katıldıklarını ve sertifika aldıklarını söyleyen çiftçiler, proje aşamasında pek çok harcama yaptıklarını, vergilerden muaf diye aldıkları traktöre 8 ay sonra damga vergisi borcu çıkarıldığını söyledi.

Yılmaz Deniz isimli çiftçi, “Bu konuda bizi, ne danışman ne de TKDK’den bir görevli uyardı. Biz traktörlerimizi aldık. 7-8 ay sonra tebligat göndermişler. Üstelik cezalı duruma düşmüşüz ve haberimiz yok. Bu traktörleri almak için elimizdeki eski traktörlerimizi sattık ve kredi kullandık. 8 ay sonra damga vergisi tebligatı geldi” dedi.

Kendilerine gönderilen verginin iki kat şeklinde tahsil edilmek istendiğini söyleyen Yılmaz, “Bizim bu vergiyi ödeme gücümüz yok. Bu yıl kurak geçtiği için ekinimiz çıkmadı, tarım alanlarını dolu vurdu, hiç ürün alınamadı. Ekim zamanı geldi, gübre ve mazot bulamıyoruz. Bir de olmayan bir vergi çıkardılar bize. Ekinimizi ekecek mazot bulamıyoruz ki bu vergiyi nasıl ödeyelim... Bu konuda başbakanımız, tarım bakanımız ve maliye bakanımızdan yardım bekliyoruz ve bu vergilerin iptal edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

TRAKTÖR ALDIĞIMIZA PİŞMAN OLDUK

Çiftçilerden Dursun Sarıaslan, “Mazot almaya paramız yok ki bir de vergi ödeyelim. Aldığımıza pişman olduk” dedi.

TKDK’ye proje hazırlayıp sunmak isteyen Mehmet Ali Salman isimli çiftçi de komşularının yaşadığı damga vergisi şokunun kendisini traktör almaktan vazgeçirdiğini söyledi. Salman, “Bu çiftçilerin ne suçu var? Bütün vergilerden muaf diye traktör alıyorlar, aradan 7-8 ay geçiyor ve damga vergisi çıkarıyorlar. Bunları görünce ben de proje hazırlamaktan vazgeçtim. Çünkü bu arkadaşlarımızın başına gelen benim de başıma gelebilir” şeklinde konuştu. (YOZGAT)

ÖNCEKİ HABER

Kimse zammına gerekçe aramasın

SONRAKİ HABER

TÜRGEV: CHP adayını gençlerimizden ve gönüllülerden özür dilemeye davet ediyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa