21 Ağustos 2014 06:00

CHP’li yönetim örgütlü işçi istemiyor

Beşiktaş Belediyesine bağlı BELTAŞ AŞ’de çalışan DİSK/Genel-İş üyesi, park ve bahçelerde çalışan 238 işçinin işçi kıyımına karşı mücadelesi sürüyor. Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, işten atmalara ihaleyi gerekçe gösterirken, işçiler ise asıl amacın taşeronlaştırma ve sendikasızlaştırma olduğunu söylüyor. İşçiler sendikalarından kıyıma karşı grev kararı almasını istiyor.

Paylaş

Tolga Alp TURGUT
İstanbul

Beşiktaş Belediyesine bağlı BELTAŞ AŞ’de çalışan DİSK/Genel-İş üyesi, park ve bahçelerde çalışan 238 işçinin işçi kıyımına karşı mücadelesi sürüyor. Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, işten atmalara ihaleyi gerekçe gösterirken, işçiler ise asıl amacın taşeronlaştırma ve sendikasızlaştırma olduğunu söylüyor. İşçiler sendikalarından kıyıma karşı grev kararı almasını istiyor. 

İşçilerden Rıdvan Çalışkan, BELTAŞ’ın önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “BELTAŞ’ın yüzde 98’i kamuya ait. Biz de kamu işçisiyiz. Fakat Belediye Başkanı, ihaleyi BELTAŞ yerine tamamen taşeron bir firmaya devretmek istiyor.” Taşeron işçi olmak istemediklerini dile getiren Çalışkan, Hazinedar’ın kendilerine “Burada sendika istemiyorum” dediğini söyledi. Haklarını belediye başkanının bağışlamadığını, yıllardır verdikleri mücadeleyle kazandıklarını ifade eden Çalışkan, “O sendika istemiyor olabilir. Her şey onun istediği gibi olamaz. Belediyeyi kendi holdingiymiş gibi yönetemez” diye konuştu. 

‘İŞÇİLER BİR ARAYA GELİRSE KAZANIR’

5.5 yıldır BELTAŞ’ta çalışan Cemalettin Demirel, sendikalı olduktan sonra iki belediye başkanına da direndiklerini ve birini gönderdiklerini söyledi. 2011 yılına direnişle işe geri döndüklerini hatırlatan Demirel, “Biz sendikalı olduktan sonra, işçilerin bir araya geldiğinde neler yapabildiğini gördük” dedi. Sendikalı olmadan önce çalışma saatleri, izin kullanma ve ücretlerini alma konusunda sorunlar yaşadıklarını anlatan Demirel, şöyle devam etti: “Su basan binaları temizlemeye gitmediğimiz mi kaldı, özel mülk sahiplerinin bahçelerindeki çimleri biçmediğimiz mi kaldı. Sendikalı olduktan sonra işçi olarak haklarımızı öğrendik ve haksızlıklara karşı mücadele ettik.” 

ANLAŞMAYA YANAŞMIYORLAR

DİSK/Genel-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Pehlivan, “Beşiktaş ilçesine ait parkların, refüjlerin ve yeşil alanların bakımı işi bitecek gerekçesiyle, işçilerin iş akitleri feshedildi” dedi. Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar’ın yeni ihaleyi bahane ettiğini söyleyen Pehlivan, “Yeni ihaleyi kim aldı, hangi şartlarda aldı, kaç kişiyi kaç paraya çalıştıracak bilmiyoruz” dedi. Toplusözleşmede işçilerin çalışma sürekliliğini ve iş güvenliği talep ettiklerini anlatan Pehlivan, “Belediye sözleşme yapmıyor, anlaşmaya yanaşmıyor, her şey Belediye Başkanının iki dudağının arasında. Sendikalı, örgütlü işçi istemiyorlar” dedi. 

BELTAŞ İŞÇİLERİ 4 YILDIR MÜCADELE EDİYOR

Dört yıl önce DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikasında örgütlenmeye başlayan BELTAŞ işçileri, hem sendikal bürokrasiye hem de Beşiktaş Belediyesine karşı direndi. 2010 yılında BELTAŞ’ta, 178 işçi işten atıldı. Belediye önünde çadırlarla direnen, CHP Beşiktaş İlçe Binasını işgal eden, açlık grevleri yapan işçiler, işlerini geri aldı. Çalışma Bakanlığından da Toplu İş Sözleşmesi yetkisi alan işçiler, dönemin Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’a da geri adım attırdı. Yetki kararının iptali için işçilere dava açan Ünal, 27 Kasım 2013’te davayı geri çekmek zorunda kaldı. Son olarak, dönemin Genel-İş 1 No’lu Şube Başkanı Hikmet Aygün engeliyle karşılaşan BELTAŞ işçileri, sendikanın kararıyla 6 Şubat’taki davayı beklemek zorunda kaldı. Bunun üzerine işçiler Genel-İş 1 No’lu Şube yönetiminin değişmesi için mücadele etti ve Hikmet Aygün’ün yerine Mehmet Pehlivan seçildi.

ÖNCEKİ HABER

Çiftçiye elektrik işkencesi

SONRAKİ HABER

Salihli’de domates hasadı başladı: Üretici de tüccar da memnun değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa