21 Ağustos 2014 06:00

Tedavi olmadan geçen her gün ölüme gidiyorlar

İki anne, ikisinin de çocukları alkolizm hastalığının pençesine düşmüş. Tüm güçleriyle çocuklarını iyileştirmeye çalışan annelere bir darbe de, Gazi Üniversitesi’nin Bağımlılık Ünitesi (AMATEM) binasının boşaltması kararı oldu. Gazetemize konuşan annelerin tek isteği çocuklarının tedavi olabileceği yeni bir tedavi merkezinin açılması.

Paylaş

Berivan BALKAY
Ankara

İki anne, ikisinin de çocukları alkolizm hastalığının pençesine düşmüş. Tüm güçleriyle çocuklarını iyileştirmeye çalışan annelere bir darbe de, Gazi Üniversitesi’nin Bağımlılık Ünitesi (AMATEM) binasının boşaltması kararı oldu. Gazetemize konuşan annelerin tek isteği çocuklarının tedavi olabileceği yeni bir tedavi merkezinin açılması. Kararın çocukları üzerinde olumsuz etkilerine şimdiden şahit olan anneler, madde ve alkol bağımlılığı yaşının 11-12 yaşa kadar düştüğü koşullarda tedavi merkezlerinin kapatılması değil, yenilerinin açılması gerektiğini söylediler. 

OĞLU 15 YILDIR BAĞIMLI

S.P. bir bağımlı annesi. Oğlu şu an 32 yaşında ve 17 yaşından beri alkol bağımlısı. Oğlunu tedavi ettirebilmek için doktor doktor gezdi. 6 yıl boyunca Gölbaşı’nda bulunan merkezde tedavi gördüğünü söyleyen anne, daha sonra oğlunun yeniden alkole başladığını anlattı. Torunu olduktan sonra oğlunun “Alkolik bir baba olmak istemiyorum” diyerek kendi isteğiyle AMATEM’e yeniden başvurduğunu belirten S.P., tedavi merkezinin kapatılma kararını duyduğunda oğlunun “Anne burası kapanırsa öleceğiz” dediğini söyledi. 

AMATEM’in yalnızca bağımlılar için bir tedavi merkezi olmadığını kaydeden S.P., “Burası aynı zamanda bizler için de yani bağımlı yakınları için de bir terapi merkezi. Fakat kapatılma kararından sonra hem hastalar, hem de aileler perişan oldu. Çocuklarımız, eşlerimiz demoralize oldular. Bağımlılığı çok basit görüyorlar fakat başınıza gelmedikçe anlamıyorsunuz. Eğer burası kapatılırsa bu hastaların çoğu ya kayma yaşayacak ya da ölecek. Bu tür tedavi merkezleri arttırılacağına var olan da kapanıyor” dedi.

‘GÖZÜMÜN ÖNÜNDE ÖLÜYOR’

Ş.Ö. ise hem anne, hem kardeş, hem de eş olarak bir bağımlı yakını. Bu kadar yakından tanıklık ettiği alkolizmin bir hastalık olduğunu ise ünitenin sorumlusu Prof. Dr. Zehra Arıkan ile tanıştığında öğrendi. Oğlunun tedavisi için seferber olan Ş.Ö., alkolizmin hem toplumsal hem de bireysel bir hastalık olduğunu söyledi. Anne üzüntüyle, “Biz iyileşmeyi, huzuru AMATEM’de gördük. Zehra Hocamız bizi iyileştirdi. İnsan canı bu kadar ucuz mu? Oğlum bu kez kendi istemişti tedavi olmayı fakat merkez kapandı ve oğlum gözlerimin önünde ölüyor” diye konuştu. Bağımlıların ayakta tedavi ile iyileşemeyeceğini belirten Ş.Ö, “Bu hastalığı bilmedikleri için, bağımlılığın nasıl olduğunu bilmedikleri için basite indirgiyorlar” dedi. Sağlık Bakanlığına “artık sesimizi duyun” diye seslenen anne, devletin kendilerine sahip çıkmasını ve tedavi merkezleri açmasını istediklerini söyledi.

ÖNCEKİ HABER

Kuzgun Acar’a bir özlem mektubu

SONRAKİ HABER

Juventus'ta Maurizio Sarri dönemi başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa