20 Ağustos 2014 19:40

Êzidilere Roboski sınırında asker saldırısı

Günlerdir Roboski'ye sığınan Êzidilere sınır geçişlerinde zorluk çıkaran TSK ve Şırnak Valiliği bugün sınırı geçmek isteyen 600'e yakın Êzidiye sınır ihlali yaptıkları gerekçesi ile gaz bombaları ve gerçek mermilerle saldırdı.

Paylaş

Günlerdir Roboski'ye sığınan Êzidilere  sınır geçişlerinde zorluk çıkaran TSK ve Şırnak Valiliği bugün  sınırı geçmek isteyen 600'e yakın Êzidi'ye sınır ihlali yaptıkları gerekçesi ile gaz bombaları ve gerçek mermilerle saldırdı.

IŞİD'in Şengal’e yönelik saldırılarından kaçan Êzidilerin Türkiye’ye göçü devam ediyor.  

Türkiye;'nin pasaportsuz olan binlerce Êzidi’yi kabul etmemesi üzerine Êzidiler  Iraktan Uludere'nin Roboski köyüne saatlerce yürüyüp dağları aşarak Türkiye sığınmaya devam ediyor. Günlerdir Roboski'ye sığınan Êzidilere ilk günden itibaren sınır geçişlerinde zorluk çıkaran TSK ve Şırnak Valiliği bugün  sınırı geçmek isteyen 600'e  yakın Êzidye sınır ihlali yaptıkları gerekçesi ile gaz bombaları ve gerçek mermilerle saldırdı. Saldırı sırasında yaralanan olmadı. Roboski ve diğer köylerden yurttaşların ısrarları sonucu  Êzidilerin geçişine izin verildi.

Telefon ile görüştüğümüz Roboski-Der  yöneticisi Ferhat Encü bugün saat 3 sularında sınırdan geçmek isteyen Êzidilere askerler tarafından sınır ihlali  neden gösterilerek ateş ederek ve gaz bombaları ile saldırıldığını bildirdi. Daha önce sınırdan gelen Êzidilerin  karakola götürülüp teslim oldukları ve kayıt altına alındıktan sonra kamplara yerleştirildiğini söyleyen Encü son 3-4 gündür geçişlere izin verilmediği gibi karakolda da kimseyi kayıt altına alınmadığını belirtti. Şırnak Valisi Hasan İpek ile yaptıkları görüşmede Vali İpek'in sınırlarda geçişin yasak olduğunu ve kesinlikle Êzidilerin geçişlerine izin vermeyeceğini söylediğini aktardı. Encü Türkiye'nin olayı insani bakmadığını vurgulayarak savaş mağdurlarına kapılarına açmayarak Êzidilerin bu dramı yaşamalarında pay sahibi olduğunu söyledi. (Şırnak/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Mermer şirketine ceza kıyağı yargıda

SONRAKİ HABER

Diyarbakır Kayapınar'da belediye meclis üyesinin yerine de kayyum atandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa