20 Ağustos 2014 14:37

Kaçak baraj yapanlar, köylülere ‘Evlerinizi boşaltın’ dedi

Dersim’de Peri Vadisi üzerinde yapılan kaçak Pembelik Barajı’nın güzergahında bulunan 12 köyde yaşayanlara mektup gönderilerek bir an önce evlerini boşaltmaları istendi.

Paylaş

Dersim’de Peri Vadisi üzerinde yapılan kaçak Pembelik Barajı’nın güzergahında bulunan 12 köyde yaşayanlara mektup gönderilerek bir an önce evlerini boşaltmaları istendi. Köylülere gönderilen mektupta, evlerinden çıkmayanların asker zoruyla çıkarılacağı tehdidinde bulunuldu.

Dersim, Elazığ ve Bingöl’de, güzergahında 12 köyü sular altında bırakacak barajı yapan “DARANHES” firması, sular altında kalacak köyler için köylülere mektup gönderdi. Mektupta, Pembelik Barajı’nda bir ay zarfında su tutulacağı, baraj gölü alanında kalan arazinin, konutun ve müştemilatının tamamının kamulaştırıldığı, kamulaştırma bedellerinin ödendiği ve taşınmazlara el koyma kararının kesinleştiği belirtildi. Ayrıca mektuplarda, baraj gölünde su tutulduktan sonra su seviyesinin hızla yükseleceği için köylerin boşaltılması gerektiği, arazi üzerindeki ağaçların arazi malikleri tarafından kesilip arazinin terk edilmesi gerektiğine yer verildi.  

Pembelik Barajı için alınan acele kamulaştırma kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. (Dersim/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Halfetililer AKP\'ye oy vermediği için mi cezalandırılıyor?

SONRAKİ HABER

Sergey Lavrov: Rusya, Türkiye-Suriye iş birliği için destek verecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa