20 Ağustos 2014 08:07

Cinsel istismar iddiası sonrası Suriyelilere yönelik linç girişimi

Hatay’ın İskenderun ilçesi Barbaros Mahallesi’nde, Suriyeli 15 yaşındaki çocuğun 10 yaşındaki bir başka çocuğa tecavüz etmeye kalkıştığı iddia edildi. Bu iddia ilçede yaşayan Suriyelileri hedef haline getirdi. Suriyelilere ait iş yerleri taşlandı, dükkanlar tahrip edildi, Suriyeli vatandaşlara saldırıldı.

Paylaş

Halil İMREK
İskenderun

Hatay’ın İskenderun ilçesi Barbaros Mahallesi’nde, Suriyeli 15 yaşındaki çocuğun 10 yaşındaki bir başka çocuğa tecavüz etmeye kalkıştığı iddia edildi. Bu iddia ilçede yaşayan Suriyelileri hedef haline getirdi. Suriyelilere ait iş yerleri taşlandı, dükkanlar tahrip edildi, Suriyeli vatandaşlara saldırıldı.

Adana, Maraş, Kayseri, Antep derken Suriyelilere yönelik ırkçı saldırılar İskenderun’a da sıçradı. Barbaros Mahallesi’nde Suriyeli bir çocuğun İskenderunlu bir çocuğa tecavüz girişimi iddiasıyla Suriyeliler hedefe konuldu. Yaşanan olaylarda 4 Suriyeli, 3 İskenderunlu yaralandı.

Olay Esentepe Mahallesi’ne de sıçratılmak istendi. Esentepe Mahalleseli’nde ülkücü oldukları belirtilen 20 kişilik bir grubun, bir otobüsteki Suriyelileri indirip dövdüğü öğrenildi. Suriyelilerin ağırlıkta olduğu Barbaros Mahallesi de polisler tarafından ablukaya alınırken Suriyelilerin evlerinden uzaklaştırıldığı bildirildi.

Olaylarda polis ile vatandaş arasında yer yer arbede yaşandı. Kalabalığın dağılmasını isteyen polisin uyarısı olayları yatıştırmada etkisiz kaldı.
Olaylar üzerine, tecavüz girişiminde bulunduğu iddia edilen Suriyeli çocuk gözaltına alınarak tutuklandı.

İskenderun Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan 10 yaşındaki çocuğun doktor raporunda ise tecavüz olayının söz konusu olmadığı vurgulandı.
Konu hakkında açıklama yapan İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit de “Doktor raporunda fiili herhangi bir şeyin gerçekleşmediği ifade ediliyor” dedi.

VALİLİK: KIŞKIRTMA VAR

İddialar üzerine Hatay Valiliği de internet sitesinden açıklama yaptı. Herhangi bir cinsel istismar olayının gerçekleşmediği bildirilen açıklamada, “Bu vesile ile vatandaşlarımızı, ilimizde insani gerekçelerle geçici olarak bulunan Suriyelilere karşı kışkırtmak isteyen kişi ve grupların varlığı gözlenmiştir. Olayla ilgili olarak yetkili resmi makamlar tarafından yapılması gereken tüm işlemler, hukuk devletinin gerektirdiği kurallar çerçevesinde yürütülmekte olup, vatandaşlarımızın sağduyulu hareket etmeleri tavsiyeye değer bulunmuştur” denildi.

‘HÜKÜMETİN POLİTİKASININ SONUCU’

Saldırılarla ilgili açıklama yapan Emek Partisi (EMEP) İskenderun İlçe Başkanı Mevlüt Bulgur, “Hükümetin politikaları, milliyetçi kışkırtmalara ve ırkçı saldırılara neden oluyor” dedi.

Savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısının 1.5 milyonu bulduğu, bunların 220 bininin devletin açtığı kamplarda kaldığı hatırlatılan açıklamada, “Kalan bir milyondan fazla sığınmacı, güney illeri başta olmak üzere çeşitli kentlerde kaderlerine terk edilmiş halde yaşam mücadelesi veriyor” denildi. Her tür güvence ve korunmadan mahrum bulunan Suriyeli sığınmacılardan iş bulanların dahi asgari ücretin çok altında bir ücretle çalışmak durumunda kaldığını ifade eden Bulgur, “Ucuz işgücü olarak kullanılan Suriyelilere, Türkiyeli işçiler tarafından ücretleri düşürdükleri için tepki gösteriliyor. Bu tepkiler yer yer milliyetçi kışkırtmalarla, ırkçı saldırılara, linçe dönüşüyor” dedi.

 

ÖNCEKİ HABER

Kassam Tugayları komutanının eşi ve çocuğu öldürüldü

SONRAKİ HABER

İZENERJİ işçilerine ve sendikacılara açılan davanın ilk duruşması görüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa