19 Ağustos 2014 18:38

Dersim'de 10 hektar ormanlık alan kül oldu

Dersim'in Kurusıpi mevkisinde bulunan 4. Komando Tugayı’ndan ormanlık alana doğru havan topu atılması sonucu çıkan yangın uzun uğraşların ardından itfaiye ve yurttaşlar tarafından kontrol altına alındı. Yangında bir ev yanmaktan son anda kurtarıldı. Meşe ormanlarının bulunduğu, 10 hektarı aşkın alan kül oldu.

Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim

Dersim'in Sihenk (Atatürk) Mahallesi'ne bağlı Kurusıpi mevkisinde bulunan 4. Komando Tugayı’ndan ormanlık alana doğru havan topu atılması sonucu çıkan yangın uzun uğraşların ardından itfaiye ve yurttaşlar tarafından kontrol altına alındı. Yangında bir ev yanmaktan son anda kurtarıldı. Meşe ormanlarının bulunduğu, 10 hektarı aşkın alan kül oldu.

Bölge halkının ifadesine göre Komando Tugayı'nda her gün saat 16.00'da atış talimi yapılıyor. Atış talimi sırasında askeri bölgeden atılan havan topu, ot ve ağaçların kurumasıyla yangına müsait hale gelen ormanlık alana isabet etti.

4. Komando Tugayı'nın havan topu attığına şahit olan yurttaşlardan biri, "Atılan havan topu nedeni ile çıkan kıvılcımlar sonucu belli bir bölgeden ilk önce küçük çaplı yangın meydana geldi. Ardından rüzgârın etkisiyle kıvılcımlar dağıldı ve çok kısa bir süre içerisinde 10 hektarlık yer kül oldu" dedi.

Yangın sonrası Dersim Belediyesi bütün itfaiye araçlarını seferber ederek yangına müdahale etmeye çalıştı ancak bölgenin yamaç olması sebebiyle tam anlamıyla müdahale edilemedi. Orman İşletme Müdürlüğü'nün de eleman ve ekipmanlarının yetersiz olduğu görüldü. Orman İşletme Müdürlüğü'nün araçları yetersiz kalınca İl Özel İdaresi'ne ait 2 dozer ormanı yararak yangına müdahale etmeye çalıştı ancak rüzgarın sert esmesi müdahaleyi zorlaştırdı.

Dersim Belediyesi çalışanlarının yanı sıra Dersim halkı da yangını söndürme çalışmalarına yardım etti.

70 yaşındaki Dilif Arı, "Aşağıdan atış yapıyorlar, askerler dün yine o tarafa bomba atıyorlardı bugün de atış yaptılar. Yangın çıktı, evlerimiz yanacak" dedi. Köylülerden Ali Anık ise, "Kendi taraflarında tedbir almışlar, burada herhangi bir tedbir alınmamış. Hayvanlarımız kayıp. Askeriye sürekli bu bölgeye atış yapıyor" ifadelerini kullandı.

DİHA'nın haberine göre de Kurusipi mevkisindeki köylüler "Hayvanlarımız ormanda. Hepsi yandı. Askeriye evlerimizi yaktı. Bunlar bizden ne istiyor. Her taraf askeriye tarafından atılan havan topu yüzünden yandı. Biz artık bunlardan bıktık" diye tepki gösterdi.

DİHA'nın bölgeden fotoğrafı:

ÖNCEKİ HABER

Mehdin Taşkın\'ı on binler uğurladı

SONRAKİ HABER

AKP’nin ziyaretlerinde “İmamoğlu Rum, cenaze yıkanmasın istiyor” dediği iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa