19 Ağustos 2014 16:23

Kadınlar, Hanime Aslan için adliye önünde olacak

Mart ayının başında İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı’nda 2014’ün Mart ayında 20 yaşındaki oğlu Dursun Z. tarafından öldürülen Hanime Aslan’ın davası 21 Ağustos Perşembe sabahı Çağlayan Adliyesi’nde görülecek.

Paylaş

Gülşah İMREK
İstanbul

Mart ayının başında İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı’nda 2014’ün Mart ayında 20 yaşındaki oğlu Dursun Z. tarafından öldürülen Hanime Aslan’ın davası 21 Ağustos Perşembe sabahı Çağlayan Adliyesi’nde görülecek. Olay sırasında Hanime Aslan’ın yanındaki koruması polis memurunu öldüren ve bir güvenlik görevlisini yaralayan Dursun Z.’nin yargılandığı davayı Cinayetlere Karşı Acil Eylem Grubu takip ediyor. Artan kadın cinayetlerine karşı önlem alınması için yan yana gelen kadınların oluşturduğu Cinayetlere Karşı Acil Eylem Grubu 21 Ağustos Perşembe günü saat 10.30’da bir basın açıklaması yapacak.

NE OLMUŞTU?

Dursun Zehir, annesini ve polis memuru Erhan Taşdemir’i kasten öldürmekten, güvenlik görevlisi Mehmet Zengin’i de kasten öldürmeye teşebbüs suçundan olay yerinde tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderilmiş, cinayetin azmettiricisi Hanime Aslan’ın eski eşi Hızır Zehir ise ilk duruşmada tutuklanmıştı. Eşinden gördüğü şiddetten dolayı defalarca şikayette bulunan ve en sonunda Aile ve Sosyal Politikalar Eski Bakanı Fatma Şahin’in isteğiyle kendisine koruma verilen Hanime Aslan, koruma kararına rağmen Çağlayan Adliyesi önünde öldürülmüştü.

DAVA MÜCADELEMİZE IŞIK TUTACAK

Davayı takip eden Avukat Meriç Eyüpoğlu, "Hanime Aslan öldürülen pek çok kadına göre ne yazık ki şanslı bir kadın. Şanslı çünkü hakkında koruma kararı verilmiş. Türkiye’de pek çok kadına koruma verilmediğini biliyoruz. Ancak buna rağmen Hanime artık aramızda değil. Hanime’nin ölümü bize birşeyi daha gösterdi. Şimdiki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ‘Kadınlar devlet tarafından koruma altındayken öldürülmüyor’ diyordu. Gördük ki, kadınlar koruma kararına rağmen öldürülüyor bu ülkede. Zaten bu yüzden kadın cinayetleri politiktir. Perşembe günü gerçekleşecek duruşma davanın 3. duruşması olacak. Türkiye’de adalet mekanizmasının işleyişini düşündüğümüzde henüz yolun başındayız. Ama Hanime’nin ölümü bizim için çok üzücü olsa da mücadelemize ışık tutuyor. Peşini bırakmayacağız" dedi.

Eyüpoğlu aynı zamanda sanık Dursun Zehir’in "Annem ikinci evliliğini yaptığı için öldürdüm" dediğini, kendisine "Baban aynı şekilde biriyle evlense ne yapardın" diye sorulduğunda ise "Hiçbir şey yapmazdım" dediğini ifade etti.

Hanime Aslan’ın tanıdıkları baba Hızır Zehir’in çocuklarını Hanime Aslan’a karşı düşmanlaştırdığını ve Hanime Aslan’ın mahkemeye gelmeden evvel ‘Ölürsem sebebi kocamdır’ yazılı bir not bıraktığını söylüyor.

ÖNCEKİ HABER

350 Filistinli Kilis’e sığındı

SONRAKİ HABER

Trump: Hürmüz Boğazı'nda İran'a ait bir insansız hava aracını imha ettik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa