19 Ağustos 2014 15:40

350 Filistinli Kilis’e sığındı

Suriye’de yaşan Filistinliler iç savaşın başlaması ile bir süre önce toplu halde yanlarına aldıkları eşyalar ile evlerini terk etti ve sınırı geçerek Kilis’e geldi. Öncüpınar Sınır Kapısı yakınlarında boş bir TIR garajına gelen 350 civarında Filistinli, burada kurdukları çadırlara yerleşti.

Paylaş

Reşit ÇELEBİOĞLU

Filistinli çok sayıda aile, İsrail’in saldırıları nedeniyle 1970’li yıllardan itibaren ülkelerini terk etti ve daha güvenli olduğuna kanaat getirdikleri Suriye’ye gitti. Halep kentine yerleşen ve burada yaşamını sürdüren Filistinliler, Suriye’de de iç karışıklığın başlaması ve yoğunlaşması üzerine bir süre önce toplu halde yanlarına aldıkları eşyalar ile evlerini terk etti ve sınırı geçerek Kilis’e geldi. Öncüpınar Sınır Kapısı yakınlarında boş bir TIR garajına gelen 350 civarında Filistinli, burada kurdukları çadırlara yerleşti. Yardım kuruluşlarının desteğiyle yaşamlarını sürdüren Filistinliler, son ana kadar Halep’te kaldıklarını ancak çatışmaların yoğunlaşması nedeniyle mecburen evlerini terk ettiklerini söyledi. Yıllar önce İsrail’in saldırılarından dolayı Suriye’ye yerleştiklerini anlatan sığınmacılardan Besam Şirih, “Suriye’de de çatışmalar yoğunlaşınca kaçmak zorunda kaldık. Şu anda oldukça sıkıntı yaşıyoruz. Suriye’ye dönmemiz zor gözüküyor, bu nedenle biz de yıllar önce terk ettiğimiz Filistin’e yeniden dönmek istiyoruz” dedi.

BİR ÇOCUĞUNU ÇATIŞMADA KAYBETTİ

Bir çocuğunu Suriye’deki çatışmada kaybettiğini dile getiren Meryam Muhammed ise perişan durumda olduklarını ve Filistin’e gitmeyi arzuladıklarını belirterek, “Bir an önce vatanımıza dönmek istiyoruz. Halep ve çevresinde çatışmalar devam ediyor. Çatışmalarda evimiz yıkıldı. Çadırların altında yaşamaya dayanamıyoruz. Oldukça zorluk çekiyoruz. Vatanımızı çok özledik ve Filistin’e döneceğimiz günü hayal ediyoruz” diye konuştu. (KilisDHA)

ÖNCEKİ HABER

78 CHP il başkanı: Kılıçdaroğlu’nun arkasındayız

SONRAKİ HABER

Hakkari'de eylem ve etkinliklere bir ay yasak getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa