19 Ağustos 2014 08:48

Brown'un annesi, oğlunu öldüren polisin tutuklanmasını istedi

ABD’nin Ferguson şehrinde polis tarafından öldürülen Michael Brown’un (18) annesi Lesley McSpadden, oğlunu vuran polis memuru Darren Wilson’un tutuklanmasını istedi.

Paylaş

ABD’nin Ferguson şehrinde polis tarafından öldürülen Michael Brown’un (18) annesi Lesley McSpadden, oğlunu vuran polis memuru Darren Wilson’un tutuklanmasını istedi.

Siyahi genç Brown’un otopsi sonuçlarının açıklanmasından sonra kameraların karşısına geçen acılı ailenin avukatı Benjamin Crump, “Çocuğun annesi, polisin tutuklanmasını talep ediyor." dedi. Avukat Crump, annenin, "Çocuğumu öldüren polisin tutuklanması için daha neye ihtiyaç duyuluyor." şeklinde tepki gösterdiğini aktardı.

Ailenin isteği üzerine yapılan otopside, maktulün vücudunda ve ikisi başında olmak üzere toplam 6 mermi bulunduğu belirtildi. Otopsiyi gerçekleştiren Patolog Michael Baden, Brown’un başına yediği mermiler nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. Brown’un yakın mesafeden ve vücudunun ön tarafından saldırıya uğradığı ifade edildi.

ABD Adalet Bakanı Eric Holder’da, Michael Brown için otopsi yapılması talimatını vermişti. Edinilen bilgiye göre, yaklaşık 40 Federal Büro Araştırma (FBI) görevlisi, soruşturmayı titizlikle araştırmaya devam ediyor. Olaya şahit olan görgü tanıkların ifadelerine de başvuruluyor.

FERGUSON OLAYLARI İÇİN OBAMA, POLİSİ UYARDI

ABD Başkanı Barack Obama, Michael Brown olayında göstericilere müdahale eden polisin ağır askeri teçhizat kullanımını tekrar gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

Beyaz Saray’da basın mensuplarının karşısına geçen Başkan Obama, Ferguson’da yaşanan olaylar ve ABD’nin, Selefi Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı yürüttüğü operasyon hakkında bilgi verdi. Ferguson’daki olaylarla ilgili devamlı bilgilendirildiğini söyleyen Başkan Obama, ABD’deki 'ifade özgürlüğünü' hatırlatarak, polisin, ağır askeri teçhizat kullanımını tekrar gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti. Brown’un öldürülmesi ile ilgili yürütülen soruşturmayı yakından takip etmek için Adalet Bakanı Holder’ın bölgeye gideceğini belirten Obama, soruşturmanın titiz bir şekilde takip edildiğini söyledi.

Protestoculara sakin olmaları çağrısında bulunan Başkan Obama, “Barışçıl olan bir protestoyu, küçük bir grup 'olay' haline getiriyor. Birbirimizi yaralamak yerine iyileştirmeyi tercih etmemiz lazım. Polise saldırarak ve yağma yaparak olay çözülmez.” dedi.


Obama, Ferguson’da görev yapacak Ulusal Muhafız'ların sınırlı yetkilerde olmasını temenni etti. Missouri Valisi Jay Nixon, bugün yaptığı açıklamada bölgeye Ulusal Muhafız'ların gönderilmesine karar vermişti. (CİHAN)
 

ÖNCEKİ HABER

Heykeli yıktılar, mezar taşı diktiler

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa