18 Ağustos 2014 16:29

Direnişteki İŞKUR işçilerine işlerine dönme sözü verildi

Van'da işlerine son verildiği için 67 gündür direnişte olan İŞKUR işçilerine Eylül ayında tekrardan işe alınacakları sözü verildi.

Paylaş

Van'da işlerine son verildiği için 67 gündür direnişte olan İŞKUR işçilerine Eylül ayında tekrardan işe alınacakları sözü verildi.

Van'da 13 Haziran'da işlerine son verilmesi üzerine kentin en işlek noktası olan Feqiyê Teyran Parkı'nda 67 gündür direnişte olan 7 bin 286 İŞKUR işçisine yeniden işe alınacakları sözü verildi. İşçiler adına oluşturulan bir heyet, 13 Temmuz günü Ankara'da görüştükleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma Bakanı ise Faruk Çelik'ten Eylül ayında tekrardan işe alınacakları sözü aldı. Konuya ilişkin Van Ticaret ve Sanayi Odası'nın konferans salonunda düzenlenen basın toplantısına yüzlerce İŞKUR işçisi katıldı. Toplantıda konuşan işçilerden Nurcan Ürpen, 67 günlük direnişleri süresince kadın olarak devlet terörüne maruz kaldığını ve bu zorlu süreci ekip gücüyle aştıklarını dile getirdi. Kadın olarak direnişte geçirdiği günler içerisinde çok zorlandığını ifade eden Ürpen, "Bende tüm arkadaşlarım gibi uzun süredir direnişteyim. Kadın olduğum için erkek arkadaşlara oranlara iki kat daha zorlandım. Soğuk, sıcak demeden parkta kaldık. Umuyorum ki; kadına bakış alçısı da değişir ve kadınında ekmeği için mücadele edebileceği anlaşılmıştır" diye konuştu.

'HAK VERİLMEZ HAK ALINIR'


Ardından konuşan Abdullah Yeşilbaş da uzun süredir verdikleri mücadelenin sonuna geldiklerini söyleyerek, "Hak verilmez hak alınır" dedi.

Her direnişin sonunun mutlaka zaferle biteceğini söyleyen Yeşilbaş, Van'da bulunan STK'ları eleştirerek, direnişleri boyunca yalnız bırakıldıklarını ifade etti. "Direne direne kazacağız" sloganını "Direne direne kazandık" sloganına çevirdiklerini söyleyen işçilerden Selim Cengiz ise inançlı kitlesel halk gücü karşında hiçbir gücün duramayacağını ve halkın kazandığına dikkat çekti.

Van Yararına Çalışma Derneği Başkanı Etem Altın ise görüştükleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kendilerine 'Bana söylediklerinizi not aldım Çalışma Bakanı'ma verdim. En kısa zamanda size yardımcı olacaktır. Biraz sabretmeniz lazım' dediğini, Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in ise Eylül ayında yeniden işe alacakları sözü verdiğini söyledi.

İşçiler kendilerine verilen bu söz üzerine direnişlerini sonlandırıp, sonlandırmama konusunda karar almak üzere toplandı. (Van/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Mahsum Korkmaz heykeline yıkım kararı; Lice\'ye asker sevkiyatı

SONRAKİ HABER

Gezi davasında iddianame 312'ye yaslanamadı, çöktü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa