18 Ağustos 2014 14:50

İzmir’den Şengal’e yardım kampanyası

İzmir’de DİSK, KESK Şubeler Platformu, HDP İzmir İl Örgütü, EMEP İzmir İl Örgütü ve İHD İzmir Şubesi gibi bazı siyasi partiler ve kitle örgütleri IŞİD’in Ezidi halkına yönelik katliamlarına karşı Ezidi halkıyla yardımlaşma çağrısında bulundu.

Paylaş

İzmir’de DİSK, KESK Şubeler Platformu, HDP İzmir İl Örgütü, EMEP İzmir İl Örgütü ve İHD İzmir Şubesi gibi bazı siyasi partiler ve kitle örgütleri IŞİD’in Ezidi halkına yönelik katliamlarına karşı Ezidi halkıyla yardımlaşma çağrısında bulundu.

“Ezidi katliamına karşı haydi dayanışmaya, İzmir’den Şengal’e dayanışma ağı” adı altında başlatılan kampanyaya ilişkin yardımlar Anadolu Cad. No:40 Salhane-Bayraklı adresinde bulunan Mimar Mühendisler Odası (MMO) Tepekule Kongre ve Sergi Merkezinde bulunan Makine Mühendisleri Odasında toplanılacak.

Toplanılan yardımların ilk olarak bu hafta Perşembe veya Cuma günü Şengal’e ulaştırılması için yola çıkacağı bilgisi verildi. Başlatılan yardım kampanyasında toplanan eşyaların Diyarbakır ve Silopi belediyeleri tarafından oluşturulan kriz masaları üzerinden ulaştırılacağı belirtiliyor.  

Başlatılan kampanya ile ilgili olarak İHD’de düzenlenen basın toplantısında bilgi verildi.  Kitle örgütleri adına açıklamayı okuyan İHD Yönetim Kurulu Üyesi Mine Çetinkaya, IŞİD’in saldırılarından kaçan Ezidi halkının Şengal Dağında açlık ve susuzlukla mücadele ettiğini, birçok insanın bu nedenle yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Çetinkaya, “Göç etmek zorunda kalan Ezidiler barınma, gıda ve salgın hastalık gibi sorunlar ile karşı karşıyadır. Hemen yanı başımızda meydana gelen katliam ve devam eden insanlık dramına kayıtsız kalmak mümkün değildir. Bizler İzmir’de bulunan tüm insanlar hakları savunucuları olarak kendi yurtlarından göç ettirilmek zorunda bırakılan Ezidi halkının ihtiyaçlarını giderebilmek adına İzmir’den Şengal’e dayanışma ağını kuruyoruz” dedi. Yatak, battaniye, yastık, kadın-erkek iç çamaşırı, çocuk kıyafetleri ve kuru gıda gibi acil olarak gerekli eşyaları toplamaya başladıkları ifade eden Çetinkaya, “Yardım kampanyasına destek sunmak isteyen vatandaşlarımızdan özellikle kullanılmamış kıyafet, çamaşır ve battaniye konusunda hassasiyet göstermesini bekliyoruz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Yakınlarını askerde kaybeden aileler: Katiller hâlâ yargılanmadı

SONRAKİ HABER

Garo Paylan işsizlik ve zamları Bakan Albayrak'a sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa