18 Ağustos 2014 14:36

Bilirkişi: Çeşme’ye TOKİ olmaz

İzmir’de tartışma konusu olan TOKİ’nin Çeşme’ye yapacağı konutlarla ilgili Mimarlar Odasının açtığı davada bilirkişi heyeti, konutların yapımına olanak sağlayan 1/25000 ölçekli Çeşme Çevre Düzeni Planıyla ilgili olumsuz rapor verdi.

Bilirkişi: Çeşme’ye TOKİ olmaz
Paylaş

İzmir’de tartışma konusu olan TOKİ’nin Çeşme’ye yapacağı konutlarla ilgili Mimarlar Odasının açtığı davada bilirkişi heyeti, konutların yapımına olanak sağlayan 1/25000 ölçekli Çeşme Çevre Düzeni Planıyla ilgili olumsuz rapor verdi. Raporda, yeşil alan kullanımının genişleme alanına dönüştürülmesi, bölge nüfus yoğunluğunun yaklaşık 5 kat artırılması ve 4 katlı yapılar gerekçe gösterildi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından Çeşme’nin Reisdere Mahallesi’nde yapılmak istenen toplu konut projesine İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme Belediyesi ve meslek örgütlerinin, betonlaşma gerekçesiyle tepkileri ve konutların yapımına olanak sağlayan plan değişikliğine karşı açılan davalarla ilgili ilk somut bilgi ortaya çıktı. Mimarlar Odasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığına karşı açtığı, yürütmeyi durdurma ve iptal istemli davasında bilirkişi raporunu tamamladı.

NÜFUS YOĞUNLUĞU KARARLARINA AYKIRI

Bilirkişi, TOKİ konutlarının yapımına olanak sağlayan 1/25000 ölçekli Çeşme (İzmir) Çevre Düzeni Revizyon Planı değişikliğinin planlama esasları, şehircilik ilkeleri, plan tekniği, yürürlükteki imar mevzuatı hükümleri ve kamu yararına uygun olmadığı kanaatini mahkemeye bildirdi. Bu olumsuz raporunun gerekçeleri arasında mevcut planlama kararlarına göre, hektar başına 36 kişi olan nüfus yoğunluğunun TOKİ konutları planıyla hektar başına 150 kişi olarak arttırılmasının bölge içindeki donatı alanları dengesini bozacak olması ve çevre genelinde tarif edilen nüfus yoğunluğu dağılımı kararlarına uygun olmaması yer aldı.

4 KAT, ÇEŞME BÜTÜNÜNDEKİ GELENEĞE AYKIRI

Bilirkişi, plan değişikliğiyle kat adetinin 4’e çıkarılmasıyla artırılan yapılaşma yoğunluğunu, gerek alanın yakın çevre özellikleri, gerek bölgenin Şifne ve Reisdere turizm merkezleri bağlamında özgün olarak geliştirilmesi istenen doku özellikleri, gerekse de Çeşme ilçesi bütünündeki 2 katlı konut yapılaşmaları geleneğine aykırı olması ve bölge yapılaşma özellikleri açısından uygun bulmadı. TOKİ Konutlarına olanak sağlayan değişikliğin Çevre Düzeni Plan revizyonu ana kararlarının, sürekliliği ve bütünlüğü bozucu niteliklerinden ötürü Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğine aykırı olduğunu belirten bilirkişi raporunda, plan değişikliğinin kamu yararına uygun olmadığı kanaatini mahkemeye bildirdi. (İzmir/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Koruma alanında spor tesisine iptal

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa