17 Ağustos 2014 16:12

İzmir Barosu: Yargı ‘tek adam’a teslim olmamalı

İzmir Barosu, cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın, cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduktan sonra, yeni adli yılı açılış törenine katılmayı, Türkiye Barolar Birliği Başkanının (TBB)konuşma yapmaması şartına bağlamasına tepki gösterdi.

Paylaş

İzmir Barosu, cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın, cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduktan sonra, yeni adli yılı açılış törenine katılmayı, Türkiye Barolar Birliği Başkanının (TBB)konuşma yapmaması şartına bağlamasına tepki gösterdi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan baro, isteğin bugüne dek benimsediği “hukuk ve yargı” algısının yeni bir tezahürü olup hiçbir şekilde kabul edilemez bir durum olduğunu bildirdi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Savunma örgütleri olan barolar ve Türkiye Barolar Birliği bu törenlerin vazgeçilmez unsurları ve ev sahipleridir. Başbakan-Cumhurbaşkanı, henüz daha görevini bile devralmadan, yürütmenin başı olarak davetli olduğu bir toplantıya katılmayı böyle icapsız bir şarta bağlayarak, yargının kurucu unsuru olan savunmanın temsilcisine saygısızlık etmekle kalmamış, yargıyı biçimlendirme yönündeki adımlara bir yenisini daha eklemiştir. Bu noktada, Yargıtay Başkanının, konu ile ilgili karar vermek üzere Yargıtay Başkanlar Kurulunu toplantıya çağırması, iktidarın yargıyı biçimlendirme çabasının ne kadar etkili olduğunu açıkça gözler önüne sermiştir. Yargıtay Kanunu’nun 17. maddesinde görev ve yetkileri sayılan Başkanlar Kurulu eğer tören organizasyonuna ilişkin bu gündemle toplanır ve bir karar alırsa, temsil ettiği yüksek yargının saygınlığı büyük bir darbe alacak, siyasal iktidarın yargının bağımsızlığına yönelik saldırıları karşısında edilgen bir tavır göstermiş olacaktır. Şimdi, Başbakan/Cumhurbaşkanının iki dudağı arasından çıkan sözü emir telakki edip Yargının Kurucu unsuru savunmanın temsilcilerinin söz hakkını engellemeye çalışmak yargı bağımsızlığının yok edildiğinin ilanı olacaktır. Bu nedenle toplantı çağrısından derhal vazgeçmek ve daha önce belirlendiği biçimiyle adli yıl açılışını gerçekleştirmek şarttır. Tek adam tehditlerine boyun eğilmemelidir. Unutmamak gerekir ki, “Bağımsız yargı”, tek adam tavırlarına, söylemlerine, beklentilerine kurban edilemeyecek kadar değerlidir.” (İZMİR)

ÖNCEKİ HABER

CHP\'de kurultay tarihi belli oldu

SONRAKİ HABER

İzmir Emek Gençliğinden Menemen Belediye Başkanı’na ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa