17 Ağustos 2014 08:27

17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenler anıldı

17 Ağustos Marmara Depreminde hayatını kaybedenler depremden etkilenen merkezlerde deprem saatinde anıldı.

Paylaş

17 Ağustos Marmara Depreminde hayatını kaybedenler depremden etkilenen merkezlerde deprem saatinde anıldı.

Yalova’da 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 15'inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma etkinliğinde felakette yaşamlarını yitirenler dualarla anıldı.

Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler için düzenlenen program, Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği’nin düzenlediği meşaleli yürüyüşle başladı. Yalova Meydanı'ndan hareketle Gazipaşa Caddesi üzerinden 17 Ağustos Parkı'daki Deprem Anıtı’na yürüyen mahalle afet gönüllüleri, meşaleler yaktı. Yürüyüşe katılanlar anıtın önünde saygı duruşunda bulunuldu.

Toplam 2 bin 504 kişinin hayatını kaybettiği, 10 bin 201 bina ve işyerinin yıkıldığı Yalova’da bu yıl düzenlenen törene Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel ile parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda kişi katıldı.

Aradan geçen 15 yıla rağmen acıların dinmediği görülürken, etkinliğe katılanlar büyük afetin simgesi Deprem Anıtı’na akın ederek çiçeklerle donattı.

Yürüyüşe katılan İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu kısa bir konuşma yaptı. Doç.Dr. Gündoğdu, bu gibi felaketlerden ders çıkarılması gerektiğini vurgularken, "Marmara’daki olası depremlerle ilgili mücadele etmemizi geliştirmemiz lazım. Başka da yolu yok. Mahalle afet gönüllülüğü konusunda eğitim almamız gerekiyor. Örgütlü olursanız devlet de sizi ciddiye alır ve beraber afeti önleme planlarını işlerler" dedi.

Yalova Belediyesi tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da Deprem Anıtı’nda bir anma programı düzenlendi. Anıtta yakınlarını kaybedenler dualar okudu. Büyük felakette hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu mermer bloklara çiçek koyan Yalovalılar, deprem döneminde çekilmiş fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdi. Anma programında İl Müftülüğü görevlileri Kuran-ı Kerim ve ilahiler okudu.
 

GÖLCÜK'TE ANMA

Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler depremin 15'inci yıldönümünde, Gölcük'te düzenlenen törenle anıldı. Depremin merkez üssü Gölcük ilçesi Kavaklı Sahili'nde düzenlenen anma törenine, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Meral Özel, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Müdürü Dr. Doğan Kalafat ve vatandaşlar katıldı.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, üzerinden 15 yıl geçen asrın felaketi olarak bilinen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'ne hazırlıksız yakalandıklarını söyledi. Ellibeş, şöyle devam etti: "Şehitlerimiz hala kalbimizde canlı canlı yaşıyor. Engellilerimiz, gözü yaşlı Gölcüklüler o geceyi yaşayan kimse o günü unutmuyor. Kuşkusuz hep ağlayarak hep üzülerek yaşamayacağız. Geçmişten ders almamız lazım. Şehitlerimizi deprem değil, depreme dayanıklı olmayan yapılar öldürdü. Denetimi elden bırakmamalıyız. Deprem sonrası hızla yeniden yapılanan Gölcük’ü bu şekilde kurduk. Hepimiz depreme karşı hazırlıklı olmalıyız. Gelecek felaketlere karşı hazırlıklı olalım."

Depremde 2 çocuğunu kaybeden AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ise depremin sadece yıl dönümünde hatırlanmaması, yılın her ayında değişik periyotlar ile gündeme getirilerek halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Müdürü Dr. Doğan Kalafat ise merkez üssü Gölcük olan Marmara Depremi'nin Türkiye Cumhuriyeti'nde 1939 depremi sonrasında en büyük deprem olduğunu hatırlattı. Deprem gerçeğinde gençlerin eğitimine önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Kalafat, şöyle devam etti: "Bilinçli ve eğitimli toplum haline gelmeliyiz. Doğayla iyi geçinmemiz gerekiyor. Karşımıza alırsak mutlaka öcünü bizden alır. Heyelan olabilecek yerlerde bina yaparsanız doğa bir depremde bunu yıkar." Kalafat, Türkiye depremlerinde tahribatın can kayıplarının büyük nedeni, yüzde 95'nin yapısal tehlikelerden meydana geldiğini, bunun muhakkak bertaraf edilmesi gerektiğini anlattı. Anma töreninde sergi açıldı, Kur'an-ı Kerim okundu.

BAKAN FİKRİ IŞIK'A DEPREMZEDE TEPKİSİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin merkez üssü olan Gölcük'teki anma töreninde depremzede tepkisiyle karşılaştı. Bakan Işık'ın yanına gitmek isteyen Recep Aydın isimli depremzede, korumalar tarafından engellendi. Depremde yakınlarını kaybettiği öğrenilen Aydın, sivil bir araca bindirilerek polis merkezine götürüldü.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 15'inci yıl dönümü için, depremin merkez üssü olan Gölcük ilçesinin Kavaklık Sahilinde düzenlenen anma törenine katıldı. Törende, semazenleri izleyen Işık, bir konuşma yaptı. Işık, "Bazı şeyleri özellikle unutmamak durumundayız. Deprem şehitlerimizi özellikle unutmayacağız. Deprem gerçeğini unutmayacağız. Biliyoruz burası bir deprem bölgesi. Burada bir başka şeyi daha biliyoruz ki aslında insanların ihmali, vurdumduymazlığı öldürüyor, insanların hırsı ihtirası öldürüyor. İşte bu gerçeği unutmayacağız." dedi. Işık, konuşmasını, "Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Hayırlı geceler diliyorum." diyerek tamamlarken bir depremzedenin tepkisiyle karşılaştı. Balıkçılık yaptığı ve depremde yakınlarını kaybettiği öğrenilen Recep Aydın isimli depremzede, "Sayın Bakanım bir şey söyleyeceğim" diye seslendi. Bakan Işık da "Gel buraya" diye karşılık verdi. Ancak depremzede, yaşanan kargaşada Bakan Işık'ın yanına ulaşamadı. Depremzede Aydın, "Demokrasi varsa ülkede hepiniz bana vurun" diye korumalara çıkıştı. Aydın, daha sonra "Hani burada bir prefabrike, bir çadır var mı? Benim canım yandı. Burada herkesin yandı. Ne oldu?" diye konuştu. Aydın, sivil polisler tarafından alandan uzaklaştırılmaya çalışıldı. Tepkisini sürdüren Aydın'ın ağzı zaman zaman sivil polisler tarafından kapatıldı. Aydın, "Başbakanın korumaları gelse, hepiniz gelse ne olur?" diye tepkisini sürdürdü. "Bakana adam gibi bir şey söyleyecektim" diyen depremzede Aydın, "Ne söyleyecektiniz?" sorusuna, "Burası deprem bölgesi. Bir tane adam gibi prefabrike yok, çadır yok" karşılığını verdi. Aydın, daha sonra sivil bir araca bindirilerek polis merkezine götürüldü. Bakan Işık da bir süre daha töreni izledikten sonra alandan ayrıldı.

SAAT 03.02’DE DENİZE KIRMIZI KARANFİL

Felaketin olduğu saat 03.02'de Deprem Anıtı önünde depremde yaşamını yitirenler anısına denizekırmızı karanfil bırakıldı.
Buradaki törende konuşan ve depremin acılarını unutmadıklarını söyleyen Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Aradan 15 yıl geçmesine rağmen depremin izleri hepimizde kaldı. Geçmişten ders alıp yapılarımızı güvenli bir şekilde inşaa etmemiz gerekiyor. Biz depremde yaşamlarını yitirenler anısına her yıl burada olacağız." diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından saat 03.02 gece denize kırmızı karanfiller bırakıldı.

SAKARYA'DA DEPREMDE ÖLENLER 03.02’DE ANILDI

Sakarya’da 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen depremde hayatını kaybedenler, depremin meydana geldiği saat olan 03.02’de dualarla anıldı.

Vatandaşların yoğun katılımıyla anma töreni Kent Meydanı’nda yapıldı. Sakaryaspor taraftarları Tatangalar, deprem şehitleri için mevlit ve Kur’an-ı Kerim okuttu. Bu sırada, depremde yakınlarını kaybedenler gözyaşlarına hakim olamadı. Meydanın hemen yanındaki binaya ‘Depremde anaların gözyaşlarını, çocukların baba diye haykırışlarını unutmadık unutturmayacağız’ yazılı pankart asıldı. Ayrıca depremden hemen sonra çekilen görüntüler sinevizyondan izletildi. Bu sırada yaşadığı üzüntüye daha fazla dayanamayan bir kadın baygınlık geçirdi. Depremzedeler adına yapılan konuşmada ise, “Rabbim bizleri bir daha, bela, musibet, depremlerle imtihan eylemesin. Allah, şefaatlerine bize nail eylesin” temennisinde bulunuldu.

Tatangalar ayrıca deprem şehitleri anısına meşale yaktı. Yapılan dua ve helva dağıtılmasıyla anma programı sona erdi. 15 yıl önceki Marmara depreminde resmi kayıtlara göre Sakarya'da 3 bin 894 kişi hayatını kaybetmişti. (CİHAN)


 

ÖNCEKİ HABER

\'Davayı bizden kaçırmaya çalışıyorlar\'

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa