01 Temmuz 2011 08:55

Ret kararı hukuki değil

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun listesinden milletvekili seçilmelerine rağmen tahliye talepleri reddedilen 5 vekil ve YSK tarafından milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle ile ilgili, avukatları üst mahkemelere itiraz ederek, tahliye talebinde bulundu.Milletvekili seçilen Kemal Aktaş, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, İbrahi

Ret kararı hukuki değil

Paylaş

Milletvekili seçilen Kemal Aktaş, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, İbrahim Ayhan, Gülser Yıldırım ve YSK tarafından vekilliği düşürülen Hatip Dicle’nin tahliye talepleri Diyarbakır 5’inci ve 6’ncı Ağır Ceza Mahkemeleri tarafından geçtiğimiz hafta sonu reddedilmişti.

Tutuklu milletvekillerinin avukatları, mahkemeler tarafından verilen ret kararının ardından, üst mahkemeler olan Diyarbakır 6’ncı ve 4’ncü Ağır Ceza mahkemelerine itiraz başvurusunda bulundu.

BAŞVURU ÖNCESİ AÇIKLAMA

Başvurudan önce tutuklu milletvekillerinin avukatları Diyarbakır Barosu binasında basın toplantısı düzenledi. Hatip Dicle ve diğer 5 milletvekilinin tahliye taleplerinin geçtiğimiz hafta mahkemelerce ret gerekçelerinin hukuki hiçbir dayanağı olmadığını belirten Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, “Mahkeme ret kararında müvekkillimizin tutumundan kaynaklı yargılamanın yapılamaması ve avukatların da 2 duruşmaya katılmamasını dayandırması hukuki değildir. Bu nedenle mahkemenin verdiği ret kararında somut hiçbir gerekçe yoktur. AİHM içtihatlarında, Türkiye hakkında açılan birçok davada tutuklama konusunda ihlaller nedeniyle Türkiye bir çok kez mahkum edildi” dedi. Yine vekillerin tahliyesine ilişkin verilen ret kararları arasında yer alan “delilleri karartma” gerekçesini hatırlatan Aktar, söz konusu delilerin, ortam dinlemesi, telefon talepleri ve gizli tanıklar olduğunu hatırlattı. Ortam ve telefon dinlemelerinin adli emanette ve dosyada bulunduğunu, gizli tanıkların ise kimseler tarafından tanınmadığına dikkat çeken Aktar, bu konuda delillerin karartılması şüphesinin tamamen bir iddia olarak algılanması gerektiğine vurgu yaptı.

SERBEST BIRAKILMALILAR

Yerel seçimler sonrası KCK adı altında açılan davaların demokratik siyasete karşı açılan davalar olduğunun bir kanıtı olarak ortaya çıktığını belirten Avukat Meral Danış Beştaş, “KCK davası”nın halk vicdanında mahkum edildiğini söyledi. Seçim sonrası ortaya çıkan çoğulcu oyların tüm siyasetçilerin serbest bırakılması için bir mesaj olarak algılanması gerektiğini belirten Beştaş, “Hiçbiri daha savunmasını yapamadı. Ama mahkeme bu tutumunu bize yüklemeye çalışıyor. 6. Ağır Ceza Mahkemesi iç hukuk kurallarını göz önüne almadan kararlar veriyor. Ve bu şekilde tutukluluk halleri devam ediyor”dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Beştaş, “Öncelikle usul açısından biz 6. Ağır Ceza Mahkemesine söylemek zorundayız. 6. Ağır bilindiği üzere KCK davasının yürütüldüğü ve tüm taleplerimizin reddedildiği bir mahkeme. Ancak farklı dosyalardan söz ediyoruz. Umarım mahkeme kendisini yetkisiz görür bu konuda karar veremeyeceği bir hükümle bir sonraki 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderir. Bu konuda çekilme hakkını kullanabilir. Bu konuda davette bulunabiliriz” dedi.
 

İDDİALAR ASILSIZ

Danış’ın ardından son dönemlerde bazı basın yayın organları tarafından servis edilen ve en son Bugün gazetesinin servis ettiği “Hatip Dicle Diyarbakır halkını dolandırdı” başlıklı haberlere değinerek tepki gösteren Dicle’nin Vekili Avukat Fethi Gümüş, söylenen ve iddia edilen hiçbir konunun hukuken mümkün olmadığını kaydetti. Toplantının ardından avukatlar, tutuklu 6 vekilin tahliyesi için Diyarbakır 6. ve 4. Ağır Ceza Mahkemelerine başvuruda bulundu.  
(Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yemin etmeyen vekiller Meclis çalışmalarına katılabilir mi?

SONRAKİ HABER

Erhan Usta MHP'den ihraç edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa