17 Ağustos 2014 06:00

Baza karşı önce nöbet, sonra eylem

İstanbul Pendik’e bağlı Orhangazi Mahallesi’nde, baz istasyonu kurulmak istenmesine karşı, mahallelinin üç gün boyunca gece gündüz nöbet tutmasına aldırmadan şirketin baz ısrarını sürdürmesi, nöbeti kitlesel eyleme dönüştürdü.

Paylaş

Adile DOĞAN
İstanbul


İstanbul Pendik’e bağlı Orhangazi Mahallesi’nde, baz istasyonu kurulmak istenmesine karşı, mahallelinin üç gün boyunca gece gündüz nöbet tutmasına aldırmadan şirketin baz ısrarını sürdürmesi, nöbeti kitlesel eyleme dönüştürdü.

Yaklaşık 300 kişinin bir araya geldiği bu eylem sonuç verdi. Firma, ‘Baz istasyonu yapmayacağız’ açıklaması yaparak mahalleden ayrıldı.

Ancak başta kadınlar olmak üzere mahalle halkı, firmanın samimiyetine inanmıyor. “Yakın bir zaman önce mahallemize bir park yaptılar. Herkes sevindi, çünkü çocuklarımız bütün gün kapı önlerinde oynuyorlardı, ancak aradan az bir zaman geçti, başımıza bu geldi” diyen mahallelilerden Aysel Çakmak, süreci şöyle özetledi: “Parkın yanındaki araziye baz istasyonu kurmaya geldiler, biz de karşı çıktık. Herkes kapı kapı dolaştı, haberi olmayanları da haberdar ettik ve üç gün boyunca evlerimize girmeden burada bekledik. İki gün üst üste çevik kuvvet polisi geldi, sanki biz kötü bir şey yapıyoruz, bizler sağlığımıza sahip çıkıyoruz. Belediye bize bir park yaptı, hemen yanına da bu size fazla der gibi baz istasyonu kurduruyor. Yani kaşıkla verdi, kepçeyle aldı. Biz buraya baz istasyonunu kurdurmayacağız.”

OY VERDİK AMA

Belediye seçimlerinde en çok AKP’ye oy verdiklerini hatırlatan kadınlar, ısrarla mahalleye gelmesini bekledikleri belediye başkanının, tatilde olması gerekçesiyle gelmemesine ve yerine gelen yardımcısının açıklamalarına tepkili.

Mahalleli, başkan yardımcısının kendilerine, “Burası devletin arazisi, satıldı. Alan firma istediğini yapar, biz karışamayız” demesine karşın firmanın da topu, “Biz vazgeçiyoruz ama belediye vazgeçmiyor” sözleriyle belediyeye attığını kaydetti.

Mahalleliler ayrıca, kendilerine destek ziyareti gerçekleştiren, Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği ve Gençlik Kültür Evi’ne teşekkür etti.

ÖNCEKİ HABER

Beirut’tan bir ‘pazar gülümsemesi’

SONRAKİ HABER

Bursa'da İYİ Partili meclis üyesi, 4 kişinin saldırısına uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa