Yemin etmeyen vekiller Meclis çalışmalarına katılabilir mi?

Yemin etmeyen vekiller Meclis çalışmalarına katılabilir mi?

MİLLETVEKİLİ oylarıyla kabul edilen Danışma Kurulu önerisine CHP’li Muharrem İnce’nin de imza koyması tartışma konusu oldu.Tutuklu vekillerin tahliye edilmemelerinin ardından CHP ve Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku milletvekillerinin boykotu “Yemin etmeyen vekiller Meclis çalışmalarına katılabilir mi” sorusunu da günde

MİLLETVEKİLİ oylarıyla kabul edilen Danışma Kurulu önerisine CHP’li Muharrem İnce’nin de imza koyması tartışma konusu oldu.

Tutuklu vekillerin tahliye edilmemelerinin ardından CHP ve Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku milletvekillerinin boykotu “Yemin etmeyen vekiller Meclis çalışmalarına katılabilir mi” sorusunu da gündeme taşıdı. AİHM eski yargıcı, CHP Milletvekili Rıza Türmen yemin etmeden de vekillik faaliyetlerinin yürütülebileceğini savunurken TBMM Kanunlar Kararlar Dairesi, “Yemin etmeyen Meclis faaliyetlerine katılamaz” görüşü doğrultusunda uygulama başlattı. Daire, yemin etmeyen vekillerin pazartesi günü yapılacak TBMM Başkanlık seçimine katılamayacağını bildirdi. Ancak TBMM yönetimi, bu uygulamayı delecek bir uygulamaya imza attı. İddiaya göre başkanlık seçiminin yapılabilmesi için Meclis Genel Kurulu’nda okunup, Milletvekillerinin oylarıyla kabul edilen Danışma Kurulu önerisine CHP adına Muharrem İnce de imza koydu. İnce’nin de imzasının bulunduğu önerinin kabul edilmesiyle TBMM’de Pazartesi günü seçim yapılması takvime bağlandı. Kararla, henüz yemin etmemiş bir vekilin imzasına dayanarak Meclis faaliyetlerinin yolu açıldı.

Yemin etmeyen vekiller, bu uygulamaya dayanarak “oy hakkı” da isteyebilecek. Başkanlığın bu uygulamadan sonra yemin etmeyen vekile Meclis faaliyetlerine katılamama kuralını nasıl işleteceği merakla bekleniyor. (ANKARA)

www.evrensel.net