16 Ağustos 2014 15:26

Feyzioğlu'dan genel başkanlık açıklaması

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi'nin yapması beklenen kurultayda genel başkanlık için adı geçmesini değerlendirerek; 'Bunları konuşmanın yeri zamanı değil. Buralara halk layık görür, yetkili kurullardan çıkar böyle bir adaylığım yok benim' dedi.

Feyzioğlu\'dan genel başkanlık açıklaması
Paylaş

Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde yapılan Hacı Bektaş Veli Anma Kültür ve Sanat etkinliklerine katılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, tören sonrasında DHA'ya konuştu.

'TÜRKİYE'NİN MUHALEFET İHTİYACI VAR'

CHP'nin yapması beklenen kurultayda başkanlık için adı geçen Feyzioğlu; "Halk tarafından çok sevilince, çok büyük teveccüh gösterilince böyle sözler çıkıyor. Ben görevimin başındayım. Benim görevim yüreklere işlemek, yüreklere yer yapmak. Burada slogan olsun diye söylemiyorum. Hayatta en büyük mutluluk insanların yüreğine girebilmek. Bugün burada gördüm ki insanların yüreğine girmişim" dedi.

Metin Feyzioğlu, "Halen Türkiye Barolar Birliği Başkanıyım. Türkiye'nin adalet ihtiyacı var. Türkiye'nin hukuk ihtiyacı var. Bütün bunları etkin şeklide dile getirecek bir muhalefet ihtiyacı var. Türkiye'de hukuk devletinin korunabilmesi, demokrasinin korunabilmesi için siyasi iktidarın baskısını frenleyecek ve alternatif olacak bir muhalefete ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı dile getirmek benim görevimdi, dile getirdim getirmeye devam ediyorum. Bunları konuşmanın yeri zamanı değil. Buralara halk layık görür, yetkili kurullardan çıkar böyle bir adaylığım yok benim" şeklinde konuştu.

'CUMHUBAŞKANLIĞI MAKAMINA YAKIŞMADI'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Eğer Yargıtay, Baro Başkanını çağırıp orada konuşturacak olursa oraya ben katılmam" sözlerini de değerlendiren Feyzioğlu; "Biz sayın Erdoğan'ın, seçildikten sonra Cumhurbaşkanı gibi düşünmeye başlamasını arzu ederdik" dedi. Cumhurbaşkanı gibi düşünmenin 77 milyonu kucaklamak demek olduğunu söyleyen Feyzioğlu şunları kaydetti; "Bir gün önce 77 milyonu kucaklayacağım diyen birinin, 77 milyonun hakkını savunan avukatların temsilcisi salonda olursa ben katılmıyorum demesi açıkçası hayal kırıklığıdır. Türkiye cumhuriyeti açısından hayal kırıklığıdır. Avukatların kurucu unsur olmasının nedeni, 77 milyon insanı yargıda temsil ediyor olmasıdır. Orada olursa katılmam demek Cumhurbaşkanlığı makamına uygun değildir, yakışmamıştır. Ben yanlış başladığını düşünüyorum. Birinci adım yanlış oldu, ikinci adım umarım doğru olur. Tekrar söylüyorum bu Türkiye'nin çok etkin ve alternatif oluşturma gücüne sahip bir muhalefete ihtiyaç duyduğunun en önemli kanıtıdır." (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Arınç: 2015 seçiminden sonra başkanlık sistemine geçeceğiz

SONRAKİ HABER

İşten atılan Aliağa Belediyesi işçilerinden başkana tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...