15 Ağustos 2014 22:20

Nasrallah, IŞİD tehlikesine dikkat çekti

Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah, Lübnan’da yayın yapan el Meyadin televizyonunda canlı yayında konuştu. Nasrallah, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehlikesine dikkat çektiği konuşmasında örgütün Lübnan ve tüm coğrafyayı tehdit ettiğini vurguladı.

Paylaş

Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah, Lübnan’da yayın yapan el Meyadin televizyonunda canlı yayında konuştu. Nasrallah, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehlikesine dikkat çektiği konuşmasında örgütün Lübnan ve tüm coğrafyayı tehdit ettiğini vurguladı.

“Lübnanlılar bu hayati tehdidin ve ona karşı koyma ihtiyacının farkında olmalı” diyen Nasrallah, IŞİD tehlikesine karşı gerçekçi ve ciddi araçlarla karşı konulabileceğini söyledi.
Lübnan ordusunun nitelikli silahlarla desteklenmesi gerektiğini söyleyen Hizbullah lideri, “Ülkemizi savunacak gücümüz var. Bu projeyi alt edebilecek yeteneğimiz var” dedi. Nasrallah, IŞİD’in bölgelerinde geleceği olmadığını ifade etti.

IŞİD’in petrol sattığını ve bölgesel gruplar tarafından mali olarak desteklendiğini belirten Nasrallah, bunun ciddi sorunlar doğurduğunu söyledi. Nasrallah buna karşı herkesin güçlerini birleştirmesi gerektiğini ifade etti.

Ortadoğu’da haritaların yeniden çizilmek istendiğini söyleyen Nasrallah, İsrail ve IŞİD gibi Selefi örgütlerin bu yeni projenin taşeronları olduğunu söyledi.

Nasrallah, Lübnan sınırının IŞİD’e karşı korunması için “Ordu, halk ve Direniş”in birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. Nasrallah, ordunun desteklenmesine özel vurgu yaparken ordunun Hizbullah tarafından kontrol edildiği iddialarının da temelsiz olduğunu, ordunun tüm ülkenin ordusu olduğunu söyledi.

Nasrallah ayrıca, tüm farklılıklara rağmen Tammam Salam hükümetinin de yeni bir başkan ve parlamento seçilene kadar desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Arsal’da IŞİD ve El Nusra ile girilen çatışmaları hatırlatan Nasrallah, şu anki önceliğin bu grupların elinde olan 19 asker ve 17 güvenlik görevlisinin kurtarılması olduğunu söyledi. Arsal halkına seslenen Nasrallah “Geleceğiniz bizimledir, IŞİD ve El Nusra Cephesi ile değil” dedi.

Suriyeli mülteciler konusunda da konuşan Nasrallah, Lübnan devletinin bu soruna çözüm bulabilmek için Suriyeli yetkililerle temas halinde olması gerektiğini belirtti.
Nasrallah, Lübnan’daki Hıristiyanlara da Irak’tan ders alarak “Batı’ya güvenmeyin” çağrısı yaptı.  (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Metal fabrikasında yangın çıktı

SONRAKİ HABER

Meslek hastalığına yakalanan kot taşlama işçisinin hukuk zaferi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa