15 Ağustos 2014 19:13

‘Suriyelilerden değil AKP hükümetinden hesap sorulmalı’

Gaziantep Emek ve Demokrasi Güçleri son günlerde Antep’te Suriyeli sığınmacılara yönelik saldırıları, Irak ve Suriye'de artan IŞID katliamlarını protesto etti.

‘Suriyelilerden değil AKP hükümetinden hesap sorulmalı’
Paylaş

Gaziantep Emek ve Demokrasi Güçleri son günlerde Antep’te Suriyeli sığınmacılara yönelik saldırıları, Irak ve Suriye'de artan IŞID katliamlarını protesto etti.

“Ortadoğu’da emperyalist saldırılara, çetelere, katliamlara, soykırıma ve savaşa hayır”, “Suriyeliler savaş mağdurudur. Onlar suçlu değil. Savaşı çıkartanlar, destekleyenler suçludur.” pankartlarının açıldığı eylemde, sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Ezidiler yalnız değildir”, “Katil IŞİD Ortadoğu’dan defol”, “Katil ABD işbirlikçi AKP” sloganları atıldı.

Yeşilsu’da toplanan onlarca kişi adına basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü Ali Ersönmez, hükümetin Ortadoğu politikasının iflas ettiğini söyleyerek, bedelini ise Türkiye ve Ortadoğu halklarının ödediğini dile getirdi. Geçmişte emperyalistlerce desteklenen IŞİD’in son olarak Ezidi halkına yönelik katliam gerçekleştirdiğini belirten Ersönmez, “Suriye, Irak ve Rojava’da olduğu gibi bugün Şengal’de de emperyalizmin çetesi IŞİD’in hedefi eşit, özgür ve kardeşçe bir geleceğin önüne savaştan kalın bir duvar örmektir” dedi. Yaşananlar karşısında gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini ifade eden Ersönmez, “IŞİD Türkiye ve dünya kamuoyunda terörist örgüt ilan edilmelidir. Suriye ve Irak’a komşu olan Türkiye, Katar, ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin IŞİD’e yönelik her türlü dolaylı ya da doğrudan desteği önlenmeli ve cezalandırılmalıdır” dedi.

ANTEP'TE NE OLUYOR?

Savaştan kaçarak Antep’e sığınan Suriyelilere yönelik artan ırkçı saldırılar hakkında da konuşan Ersönmez, “Yerel yönetimlerin ve hükümetin savaş mağduru Suriyelilere yönelik ciddi anlamda bir sahiplenmesine ve planlamasına rastlayamadık. Gaziantep’te yaşayan emekçilerin mağduriyetleri, AKP hükümetinin yanlış politikaları sonucu iki-üç katına çıkmıştır. Gaziantep halkının yaşadığı olumsuzluklar hepimiz açısından beklenen sondu. Onun için Suriyelilerden hesap sormak yerine, halkımız bu olumsuzlukların sebebi olan AKP hükümetinden hesap sormalıdır” dedi. (Gaziantep/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Köylüler altın madenine karşı Çanakkale\'ye çıkarma yaptı

SONRAKİ HABER

Antep ve Urfa\'da 18 yaşındaki 2 kadın intihar etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa