15 Ağustos 2014 18:03

CHP’de sular durulmuyor

CHP’de cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından parti içinde başlayan tartışmaların ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kurultayı toplayacağım’ açıklamasından sonra gözler kurultaya çevrildi. CHP’li eski 50 milletvekili yayınladıkları bildiriyle Kılıçdaroğlu’yu istifaya çağırdı.

Paylaş

CHP’de cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından parti içinde başlayan tartışmaların ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kurultayı toplayacağım’ açıklamasından sonra gözler kurultaya çevrildi. CHP’li eski 50 milletvekili yayınladıkları bildiriyle Kılıçdaroğlu’yu istifaya çağırdı. Baykal ise "Partinin üzerindeki külleri üflemenizi istiyorum" dedi.

Mecliste basın açıklaması yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yapılacak olan kurultayın CHP’nin iktidar yürüyüşü kurultayı olacağını savundu. Kurultay kararına ilişkin soruya Öztrak “Büyük bir olgunluk içinde bunu yapmamız lazım. Bu kurultay CHP’nin iktidara yürüyüş kurultayıdır. Benim beklentim bu kurultayda CHP’yi iktidara taşıyacak projelerin, programların ön plana çıkmasıdır. Bu kurultay iktidar kurultayı olacaktır” dedi.

İSTİFA ÇAĞRISI

CHP İzmir Eski Milletvekili Kemal Anadol bir grup eski milletvekiliyle birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi. CHP’li eski 50 milletvekilinin imza attığı “Kılıçdaroğlu istifa etmelidir” başlıklı bildiriyi okuyan Anadol, cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını başarısızlık olarak nitelendirdi. “CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce olası bir kurultayda aday olacağı sinyalini verdi, İnce ile birlikte hareket eder misiniz?” sorusuna Anadol, “Her CHP üyesinin Muharrem İnce gibi grup başkan vekilliği yapmış bir arkadaşımızın adaylığını gayet doğal karşılıyoruz” dedi. Deniz Baykal ve Önder Sav’la her zaman temasları olduğunu kaydeden Anadol, yaptıkları toplantıya da Baykal ve Sav’ın olumlu baktıklarını da kaydetti.

Daha önce yaptığı açıklamayla kurultay çağrısı yapan CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının ardından istifa edeceğini önceki gün açıkladı.

KILIÇDAROĞLU: HEDEF 2015

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş Kulübü’nün Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın cenaze törenine katıldı. Kılıçdaroğlu, burada gazetecilerin sorusu üzerine, olağanüstü kurultayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Demokrasilerde bunları olağan kabul etmek lazım. Bizi AKP’den veya diğer partilerden ayıran temel fark budur. Biz demokrasiye inanıyoruz, hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Genel başkan adayları çıkabilir, demokratik yollarla yarışacağız, bu gayet doğal bir şey. Yani gidin, bunun benzerini pek çok demokratik ülkede görebilirsiniz. Bu ülkeye demokrasiyi getiren bir parti olarak bizim bu tür olayları olağan karşılamamız gerekiyor. “AKP’de olmadı, bizde oldu” diye, bizde sanki bir kriz var. Kriz yok arkadaşlar, normal demokratik yollarla bir yarış yapılacak. Kurultayımızı toplayacağız, orada beraber, kim galip gelirse elimizi kaldıracağız ve yolumuza devam edeceğiz. Bütün hedef, 2015 seçimlerinde daha başarılı performans çıkarmak.”

Kılıçdaroğlu, kurultay tarihinin pazar günü toplanacak Merkez Yönetim Kurulunun da netleşince açıklanacağını kaydetti.


BAYKAL: CHP'NİN ÜZERİNDEKİ KÜLLERİ ÜFLEMENİZİ İSTİYORUM

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin canlandırılmasını istediğini belirterek, "Ben Cumhuriyet Halk Partisi inancının, bilincinin ve iddiasının üzerindeki külleri üflemenizi istiyorum" dedi.

Deniz Baykal, partisinin Bolu İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Partililere hitaben konuşan Baykal, daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Baykal aday olup olmayacağının sorulması üzerine, "Benim sizlerle konuşmak ve paylaşmak istediğim konular bunlar değil. Ben Cumhuriyet Halk Partisi inancının, bilincinin ve iddiasının üzerindeki külleri üflemenizi istiyorum. Alevi canlandırmanızı istiyorum. Bu konunun konuşulacağı zeminler ve mekanlar ayrı. Bunlar konuşuluyor ve konuşulacakta. Bundan korkmaya, çekinmeye gerek yok. CHP bu işlerin içinden geçti. Parti içerisinde en yoğun çekişmeleri ve mücadelelerin yaşandığı ortamda Türkiye'nin birinci siyasi partisi olarak çıktı. 1973 yılında biz o tartışmaları yaptık ve bir baktık o tartışmaların içinde Türkiye'nin birinci partisi CHP olmuş. O dönem genel başkan değişti. Genel başkanla birlikte yığınla milletvekili ayrıldı. Büyük bir bölünme ve parçalanma oldu. Ama yine de birinci siyasi parti oldu. Çünkü bir siyasi projesi vardı. Partimde yeterince bu mücadeleyi taşıyacak, götürecek genç, dinamik, çalışkan arkadaşlarımın bulunduğuna inanıyorum. Bu hep birlikte kurtarılacak bir iş. CHP bunu geçmişte de başardı, yine başarır" dedi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından partide tartışmalar yaşandığı yönündeki soruyu Baykal, "Bırakın tartışsınlar. Tartışma olmaması daha kötüdür. Eğer ortada iyi olmayan bir gidiş var, kimse de kılını kıpırdatıp bir şey söylemiyorsa işte o zaman iş daha tehlikelidir" diyerek cevapladı.

Baykal, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'yi destekleyeceği yönündeki iddiaların sorulması üzerine, şöyle konuştu: "Bu laflar sayın İnce'nin yaptığı konuşmadan çıktı. Konuşmada sayın İnce edebi bir söylem içinde bir şeyler ifade etti. 'Benim arkamda Atatürk var, İsmet İnönü var, Bülent Ecevit var, Gezi ruhu var' dedi. Sonrasında da 'Deniz Baykal da var' dedi. Böylece bizim o konudaki düşüncemizi dile getirmekten çok kendisinin konumunu ifade etti. Yani hangi siyaset çizgisinde saf tuttuğunu ifade etmek için bunu söyledi. Benim değer verdiğim bir insan. Elbette demokratik hakkını kullanıyor. Bir mücadele açıyor, bir iddia sergiliyor. Bunu saygı ile karşılamak lazım."

Baykal, Emine Ülker Tarhan'ın da aday olabileceğinin söylendiğinin hatırlatılması üzerine, "Ben Emine Ülker kardeşime de destek veriyorum. O böyle bir girişim içine girerse bilemem. Kurultay kararı alındığına göre belki o da çıkar" dedi.  (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Hani herkesin cumhurbaşkanı olacaktın?

SONRAKİ HABER

İZENERJİ işçilerine ve sendikacılara açılan davanın ilk duruşması görüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa