15 Ağustos 2014 17:56

Hani herkesin cumhurbaşkanı olacaktın?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Erdoğan’ın 1 Eylül’de yapılacak adli yıl açılış töreniyle ilgili “Eğer Yargıtay, Baro Başkanını çağırıp konuşturacaksa ben katılmam” şeklindeki sözlerine “Hani herkesin cumhurbaşkanı olacaktın” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Erdoğan’ın 1 Eylül’de yapılacak adli yıl açılış töreniyle ilgili “Eğer Yargıtay, Baro Başkanını çağırıp konuşturacaksa ben katılmam” şeklindeki sözlerine “Hani herkesin cumhurbaşkanı olacaktın” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Aytun Çıray, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Barolar Birliğinin (TBB) hukuk alanındaki en önemli sivil toplum örgütü olduğunu belirterek şunları söyledi: “Şimdi Sayın Erdoğan diyor ki, neymiş, teamülmüş, ‘Cumhurbaşkanı gelip de orada baro başkanını dinlemek durumunda değil.’ Sayın Erdoğan’a şunu hatırlatmakta fayda var, Yargıtayın bir sivil toplum örgütünün başkanını adli yıl açılış törenine davet edip konuşma hakkı vermesi teamülden de öte bir şeydir. Demokratik bir gelenek ve zorunluluktur. Yasaların yapılmasında halkı temsil eden sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin görüşü, bütün demokrasilerde vazgeçilmez bir ilkedir. Ama zorba ruhu eleştirilere tahammül edemediği için TBB Başkanının gelmesini istemiyor. Ne yazık ki Erdoğan, ne devlet protokolü ne teamül ne de Anayasal hakkı tanıyor. İşte bu kafa totaliter zihniyetin ta kendisidir.”

BALKONU UNUTTU!

Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildikten sonra yaptığı balkon konuşmasına atıfta bulunan Çıray, “Balkon konuşmasında herkesi kucaklayacağını söylemiştin. Ama belli ki bu balkon konuşması da diğerleri gibi sahteymiş, samimi değilmiş. Bu sözler bunu ortaya çıkardı. Hani herkesin cumhurbaşkanı olacaktın? Cumhurbaşkanı olarak bir sivil toplum örgütünün liderinin konuşma yapmasına değil tahammül etmek, buna izin bile vermiyorsan herkesin cumhurbaşkanı olamazsın” değerlendirmesinde bulundu.

AKP’NİN CUMHURBAŞKANI

Başbakan Erdoğan’ın, şu anda hem cumhurbaşkanı hem başbakan hem de AKP genel başkanı olduğunu ve bu şekilde, tamamen Anayasaya aykırı davranarak anayasa suçu işlediğini kaydeden Çıray, “Tarafsız cumhurbaşkanı olmayacağını, AKP’nin cumhurbaşkanı olacağını alenen ilan ediyor. Maalesef Türkiye, tek adam diktatörlüğünde hukuk ve anayasa tanımaz bir halde daha da kötü günlere doğru sürükleniyor. Tek adam diktatörlüğü köşke çıktı. Ancak milletimiz, halkımız endişe etmesin. Keser döner sap döner; gün gelir hesap döner. Bir gün onlar da ayaklar altına aldıkları anayasa ve hukuk karşısında hesap verecekler” dedi.

‘ERDOĞAN’IN İSTİFA ETMESİ GEREKİR’
Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy, Erdoğan’ın YSK’nin resmi sonucu gibi teknik gerekçenin arkasına sığınarak istifa etmemesinin doğru olmadığını kaydetti.
Sema Aksoy yaptığı yazılı açıklamada, Recep Tayyip Erdoğan’ın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin dolmasıyla birlikte 28 Ağustos 2014 tarihinde ant içerek göreve başlayacağını anımsatarak, Erdoğan’ın bu sürede başbakanlık görevine devam edip etmeyeceği ile milletvekili sıfatı ve siyasi parti üyeliği hakkında kamuoyunda farklı algı ve beklentilerin ortaya çıktığını belirtti. Anayasanın Cumhurbaşkanının “Nitelikleri ve Tarafsızlığı”nı düzenleyen 101. Maddesinde, “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve TBMM üyeliği sona erer” hükmünün yer aldığını vurgulayan Aksoy, “Cumhurbaşkanının tarafsız konumunu ve seçkin niteliğini korumak amacıyla getirilen bu en temel hüküm bugün açıkça görmezden gelinmekte ve Anayasanın ihlal edildiği gözlemlenmektedir. Karşı karşıya kalınan anayasa ihlalinin seçimin resmi sonuçlarının henüz ilan edilmemiş olması gibi teknik gerekçelerin ardına sığınarak meşrulaştırılması da mümkün değildir” dedi.

'HAYAR KIRIKLIĞI YARATTI'

Cumhurbaşkanıseçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın “TBB Başkanı geliyorsa Adli Yıl açılış törenine katılmam” sözlerine tepki gösteren TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, açıklama yaptı. Feyzioğlu açıklamasında, Cumhurbaşkanın savunmayı protesto etmesinin, Yargıtay üzerinde baskı kurmak ve yetmiş yedi milyonu savunan avukatların meslek örgütünü susturmaya çalışmak olduğunu belirtti. Erdoğan’ın değerlendirmesini “Başbakanlıktan cumhurbaşkanlığa geçişi Erdoğan zihninde tamamlayamamış” sözleriyle nitelendiren Feyzioğlu, “Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yetmiş yedi milyonun cumhurbaşkanı olacağına dair Milletin huzurunda verdiği sözle uyumlu olmayan bu açıklama, cumhurbaşkanlığı makamının tarafsız olmasını bekleyen herkesi hayal kırıklığına uğratmıştır” ifadelerini kullandı. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Ağaç-İş şimdi de Kocaeli Şubesini kapattı

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa