14 Ağustos 2014 22:20

Cizreli öğrencilerden Êzidilere sağlık taraması

IŞİD'in Şengal’e yönelik saldırılarından kaçarak Şırnak’ın Silopi ilçesine sığınan Êzidilere bölge halkı yardım etmeye devam ediyor.

Paylaş

Beyar ÖZALP
Şırnak

IŞİD'in Şengal’e yönelik saldırılarından kaçarak Şırnak’ın Silopi ilçesine sığınan Êzidilere bölge halkı yardım etmeye devam ediyor.  Silopi’ye sığındıkları ilk günden bu yana evlerini Êzidilere açan Şırnaklılar , Êzidilerin barınma sorunları dışında yemek giyim ve daha birçok ihtiyacını karşılamaya devam ediyor. Silopi’de belediyenin kurduğu çadır kentte kalan Êzidiler hastalıklara karşı da sürekli kontrol altında tutuluyor. Êzidilerin kaldığı çadır kentte ilk günden itibaren mobil bir hastane kuran Cizre Belediyesi Bişeng Halk Sağlık Merkezi burada Êzidilerin sağlık ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

ÖĞRENCİLERDEN SAĞLIK TARAMASI

Yaklaşık 750 Êzidinin kaldığı kampa bugün üniversitelerde sağlık bölümlerinde okuyan 30 Cizreli öğrenci ziyaret etti. Öğrenciler kampta yaptıkları sağlık taramasında  kamp sakinlerinin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını tespit edip, hastalığı olanları doktora sevk ederek tedavi olmalarını sağlamaya çalıştı. Sağlık  taramasına katılan üniversite öğrencilerinden Hakkı Erol kampta sağlık sorunlarının baş gösterdiğini ve acilen müdahale edilmesini gerektiğini belirtti. Kampta kalanlarda daha çok şeker, tansiyon ve kalp hastalıkları olduğunu belirten Erol kampa ilaç desteğinde de bulunulması gerektiğini vurguladı. Öğrenciler ilaçları biten hastaların ilaçlarını bir taraftan temin ederken  diğer taraftan kampın daha sağlıklı olması için çevre temizliği yaptı. Kampta kalan Êzidi yurttaşlarla sohbet eden üniversiteliler çocuklarla oyunlar oynayarak onlara moral vermeye çalıştı.

ROBOSKİ’DEN ÊZİDİLER İÇİN YARDIM ÇAĞRISI


 
Her geçen saat IŞID saldırılarından kaçan Êzidilerden Türkiye'ye sığınanların sayısı artıyor. Pasaportları olanlar  Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan Habur sınır kapısınden geçiş yaparken pasaportları olmayan Êzidiler ise yaklaşık 5 saat  yürüyerek Roboski’den Türkiye geçiş yapıyor. Roboskili Ferhat Encü evlerinde misafir ettikleri Êzidileri sınırdan alarak evlerine getirerek yemek ve barınma ihtiyaçlarını karşıladıklarını ancak uzun yolculuktan dolayı  birçoğunun elbiseleri ve ayakkabılarının zarar gördüğünden yenilerine ihtiyaç duyduklarını vurguladı.  Encü ayrıca gelen Êzidilerin bir iki gün köyde dinlendirildikten sonra karakolda kayıt altına alınarak kamplara yerleştirildiğini belirtti.  Encü, Êzidilerin ihityaçlarının karşılanması için  bir yardım kampanyası başlattıklarını belirtti. Encü kampanya ile gelenlerin  insani ve ilaç ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflediklerini belirtti.

İHTİYAÇ LİSTESİ

1.     Kadın,erkek ve çocuklar için elbise ve çorap

2.     Çocuk bezi, bebek mamaları, pudra ve bebek yağı

3.     Şampuan,sabun, kadın pedi, bedensel hijyen malzemeleri.

ÖNCEKİ HABER

Şengal\'deki katliam her yerde protesto edildi

SONRAKİ HABER

Diyarbakır’da HDP’lilerden kayyumlara karşı oturma eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa